Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Tradiční role pohlaví, uzavřené manželství a dobrý zdravotní stav snižují stres spojený s neplodností

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 17.5.2013

Tradiční role pohlaví, uzavřené manželství a dobrý zdravotní stav snižují stres spojený s neplodností

Maďarská studie u osob s poruchami plodnosti nedávno ukázala, že stres spojený s neplodností je nižší u osob s tradičním pojetím rolí pohlaví v partnerském vztahu, s dobrým zdravotním stavem a při uzavřeném manželství. Stres spojený s neplodností se více projevuje u žen než u mužů.

Do studie byl zahrnut vzorek 53 osob, které navštěvovaly oddělení pro neplodnost v univerzitním lékařském centru v maďarském Debrecínu. Všichni účastníci samostatně vyplnili validované dotazníky týkající se faktorů, které by mohly souviset se stresem spojeným s neplodností (role pohlaví, motivy k přání mít dítě, subjektivní pocit zdraví, uzavření manželství).

Ženy s poruchami plodnosti ohodnotily vyšším skóre svoji ženskost a nižším skóre svůj celkový zdravotní stav v porovnání s referenční populací (obě p < 0,05). V porovnání s muži měl stres a sociální obavy spojené s neplodností větší dopad na ženy. Faktory, které významně snižovaly výskyt stresu spojeného s neplodností, zahrnovaly tradiční chápání role pohlaví, dobrý celkový zdravotní stav a uzavřené manželství (všechna p < 0,05). Naopak vyšší skóre ženskosti bylo prediktorem většího výskytu stresu spojeného s neplodností (p < 0,05).

Tato studie ukázala význam role pohlaví v partnerském vztahu, spokojenosti v partnerském vztahu a celkového zdravotního stavu z hlediska stresu spojeného s neplodností, a to zejména u žen. Jistě bude potřeba tyto výsledky rozšířit o další sociální a osobní faktory osob s neplodností a hodnocení těchto vlivů v různých kulturních podmínkách.

(zza)

Zdroj: Cserepes R. E., Kollár J., Sápy T., et al. Effects of gender roles, child wish motives, subjective well-being, and marital adjustment on infertility-related stress: a preliminary study with a Hungarian sample of involuntary childless men and women. Arch Gynecol Obstet. 2013 Apr 5. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Možná spojitost IVF a autismu u dětí takto počatých?

Metody asistované reprodukce prodělaly v uplynulých letech bouřlivý vývoj. Průběh těhotenství a zdraví dětí narozených po IVF je sledován.

Obezita a neplodnost

Obezita je stále častější civilizační nemoc, která s sebou přináší mnoho komplikací, jež mají vliv i na reprodukční systém. Nadváha i obezita ovlivňují plodnost na všech úrovních.

Mechanizmus implantace embrya

Implantace embrya je složitý proces probíhající na několika úrovních a skládající se z adheze embrya na povrch endometria za účasti adhezních molekul a interakce buněk endometria a trofoblastu významně ovlivněné NK deciduálními buňkami a HLA-G trofoblastu.Všechny novinky