Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Terapeutický potenciál mesalazinu s prodlouženým uvolňováním u nespecifických střevních zánětů

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 7.1.2012

Terapeutický potenciál mesalazinu s prodlouženým uvolňováním u nespecifických střevních zánětů

Výsledky studií s mesalazinem s prodlouženým uvolňováním (Pentasa) potvrzují jeho účinnost při udržení a navození remisí u ulcerózní kolitidy. Tento lék se jeví jako účinný také u Crohnovy choroby, zejména při izolovaném postižení tenkého střeva. Vyšší dávky (3 až 4 g/den) mají větší terapeutický přínos než nižší dávky, a to bez zvýšení incidence nežádoucích účinků.

Perorální mesalazin s prodlouženým uvolňováním (MPU) pro léčbu ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby je obsažen v mikrogranulích, z nichž se účinná látka uvolňuje v tenkém a tlustém střevě. V klinických studiích s MPU v dávce 2 a 4 g/den u pacientů s mírnou až středně závažnou ulcerózní kolitidou bylo prokázáno na dávce závislé zlepšení klinických i endoskopických parametrů. Endoskopické a klinické remise bylo dosaženo u statisticky významně vyššího počtu pacientů léčených dávkou 4 g/den než u placeba. U pacientů v remisi snižuje MPU výskyt recidiv ulcerózní kolitidy. Dávka 4 g/den udržela 12měsíční remisi u 64 % pacientů. Účinnost MPU na udržení remise byla podobná jako u molárně ekvivalentní dávky sulfasalazinu. U mírné až středně závažné Crohnovy choroby je MPU v dávce 4 g/den účinnější než placebo při snižování aktivity choroby. Po 16 týdnech léčby dosáhlo 64 % pacientů klinického zlepšení a 43 % remise. U pacientů v remisi je MPU při prevenci recidiv účinnější při izolovaném postižení tenkého střeva. Profil snášenlivosti MPU je srovnatelný s placebem. Incidence nejčastějších gastrointestinálních nežádoucích účinků je nízká, nefrotoxicita se vyskytuje vzácně.

Většího přínosu MPU u nespecifických střevních zánětů je dosaženo při vyšším dávkování (3 až 4 g denně). Ani u těchto dávek se není třeba obávat zvýšené incidence nežádoucích účinků.

(zza)

Zdroj: Clemett D, Markham A. Prolonged-release mesalazine: a review of its therapeutic potential in ulcerative colitis and Crohn's disease. Drugs 2000(Apr);59(4):929-956.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

NOD2 genotyp a komplikovaný průběh Crohnovy nemoci – výsledky metaanalýzy

Crohnova nemoc mívá často v době manifestace čistě zánětlivý charakter, u velké skupiny pacientů však časem dojde k rozvoji striktur a píštělí. Mnohé studie již naznačily, že mutace NOD2 jsou spojeny s variabilním, ale nicméně zvýšeným rizikem komplikovaného průběhu nemo

Vliv zánětlivých střevních onemocnění na pubertální růst

K častým příznakům zánětlivých střevních onemocnění v dětském věku patří opoždění puberty a porucha růstu. V říjnovém on-line vydání časopisu Hormone Research in Paediatrics byla publikovaná práce zabývající se blíže danou problematikou, a to konkrétně vlivem Crohnovy nemoci (CD) a ulcerózní kolitidy (UC) na pubertální růstový spurt.

Prognostické faktory pooperačních komplikací u pacientů s IBD

Navzdory pokrokům v lékařské péči o pacienty se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) je chirurgické řešení často nevyhnutné. Predikce pooperačních komplikací a dopadů je pak důležitá při rozhodování o tom, kteří pacienti by mohli z chirurgického zákroku nejvíce profitovat.Všechny novinky