Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Téměř polovina žen po opakovaném selhání IVF má abnormální hysteroskopický nález

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 8.2.2013

Téměř polovina žen po opakovaném selhání IVF má abnormální hysteroskopický nález

Zhruba u 45 % žen po opakované neúspěšné fertilizaci in vitro (IVF) byl zjištěn abnormální hysteroskopický nález. Provedená hysteroskopie s případnou korekcí nálezu (nejčastěji polypektomií) významně zvýšila pravděpodobnost klinického otěhotnění po následující IVF.

Cílem turecké retrospektivní popisné studie bylo zjistit incidenci abnormalit dělohy u žen, které neotěhotněly nejméně po dvou IVF, a vliv diagnostické/terapeutické hysteroskopie na výsledek další IVF. Do studie bylo zařazeno 157 žen, u nichž bylo provedeno hysteroskopické vyšetření děložní dutiny a případně terapeutický hysteroskopický zásah mezi květnem 2009 a březnem 2012 v terciárním zdravotnickém zařízení v Istanbulu.

Abnormální hysteroskopický nález byl zjištěn u 44,9 % zařazených žen. Po diagnostické/terapeutické hysteroskopii otěhotnělo pomocí následující IVF 48,1 % ze všech zařazených žen. Téměř poloviny těchto těhotenství (48,0 %) bylo dosaženo u žen, u nichž byl proveden terapeutický hysteroskopický zákrok v dutině děložní. Většinou se jednalo o odstranění polypů.

Tato turecká studie ukázala vysoký podíl děložních abnormalit u žen, u nichž opakovaně selhala IVF. Zdá se, že provedená diagnostická/terapeutická hysteroskopie by mohla zvýšit pravděpodobnost otěhotnění při následující IVF.

(zza)

Zdroj: Cenksoy P. et al. Hysteroscopic findings in women with recurrent IVF failures and the effect of correction of hysteroscopic findings on subsequent pregnancy rates. Arch Gynecol Obstet. 2013 Feb; 287 (2): 357–60; doi: 10.1007/s00404-012-2627-5.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Srovnání progesteronového gelu s mirkonizovanými progesteronovými tabletami u pacientek v programu IVF

Podpora luteální fáze je důležitý aspekt technik asistované reprodukce. Předchozí studie zabývající se intervencí v luteální fázi prokázaly, že progesteron je účinnější než placebo a je stejně efektivní jako humánní choriogonadotropin. Při srovnávání metod aplikace progesteronu byla v některých studiích prokázána vyšší pregnancy rate při intramuskulárním podávání ve srovnání s vaginální aplikací. Metaanalytické a pozdější studie však nalezly srovnatelné výsledky v pregnancy rate. Je zřejmé, že vaginálně aplikovaný progesteron byl pacientkami lépe tolerován než forma intramuskulární.

Gravidita u mladých žen po fertilitu zachovávající léčbě raného stadia endometriálního karcinomu

Cílem studie korejských lékařů bylo analyzovat výsledky těhotenství u mladých žen s karcinomem endometria po úspěšné plodnost šetřící léčbě progestinem.

Srovnání progesteronového gelu s mirkonizovanými progesteronovými tabletami u pacientek v programu IVF

Podpora luteální fáze je důležitý aspekt technik asistované reprodukce. Předchozí studie zabývající se intervencí v luteální fázi prokázaly, že progesteron je účinnější než placebo a je stejně efektivní jako humánní choriogonadotropin.Všechny novinky