#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Stres potlačuje plodnost dvojím způsobem

1. 11. 2009

Vědci z univerzity v americkém Berkeley popsali mechanismus, jakým stres ovlivňuje fertilitu a sexuální dysfunkce. Mnoho je známo o inhibičním vlivu glukokortikoidů na produkci GnRH (gonadotropin-releasing hormone) s následným poklesem počtu spermií, potlačením ovulace a sexuální aktivity.

Vědci z univerzity v americkém Berkeley popsali mechanismus, jakým stres ovlivňuje fertilitu a sexuální dysfunkce. Mnoho je známo o inhibičním vlivu glukokortikoidů na produkci GnRH (gonadotropin-releasing hormone) s následným poklesem počtu spermií, potlačením ovulace a sexuální aktivity. Stres však ovlivňuje také jiné působky v mozku – zvyšuje hladinu hormonu, který byl objeven před několika lety a označuje se jako GnIH (gonadotropin-inhibitory hormone).

GnIH (gonadotropin-inhibitory hormone) je hormon, který byl poprvé objeven v roce 2000 u ptáků, ale je přítomen i u lidí a ostatních savců. Tento protein, který se někdy označuje také jako RFRP (RFamide-related peptide), omezuje reprodukční schopnosti přímou inhibicí hormonu GnRH. Potlačení reprodukce po dobu působení akutního stresu je adaptivní reakce organismu, která šetří energii pro boj nebo útěk na úkor reprodukčních procesů.

Vědci zkoumali hladiny hormonu RFRP na krysích modelech. Akutní stres vedl u zvířat k vzestupu RFRP na několik hodin, ale hladina se vrátila k normě následující den. Naopak chronicky stresovaná zvířata měla dlouhodobě zvýšené hladiny RFRP a došlo k potlačení osy hypotalamus–hypofýza–gonády a snížení sexuální aktivity.

K určení role glukokortikoidů při stresu odstranili vědci krysám obě nadledviny. Bez nadledvin stres neovlivňoval hladiny RFRP v mozku. Navíc vědci přímo dokázali, že buňky produkující RFRP obsahují receptory pro glukokortikoidy.

Vědci připomínají také důležitost adrenálních hormonů, které jsou kritické pro přežití všech živočišných druhů. Proto ačkoliv se u adrenalektomovaných zvířat potlačila stresem indukovaná up-regulace RFRP, není adrenalektomie řešením chronického stresu. Vědci doufají, že tyto poznatky bude možné v budoucnu využít k zablokování GnIH a tím ke snížení vlivu stresu na reprodukci.

(nes)

Zdroj: Stress increases putative gonadotropin inhibitory hormone and decreases luteinizing hormone in male rats. PNAS 2009; 106: 11324–11329. Publikováno online před tiskem dne 18. 6. 2009. Doi: 10.1073/pnas.0901176106



Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#