Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Stres potlačuje plodnost dvojím způsobem

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 1.11.2009

Stres potlačuje plodnost dvojím způsobem

Vědci z univerzity v americkém Berkeley popsali mechanismus, jakým stres ovlivňuje fertilitu a sexuální dysfunkce. Mnoho je známo o inhibičním vlivu glukokortikoidů na produkci GnRH (gonadotropin-releasing hormone) s následným poklesem počtu spermií, potlačením ovulace a sexuální aktivity. Stres však ovlivňuje také jiné působky v mozku – zvyšuje hladinu hormonu, který byl objeven před několika lety a označuje se jako GnIH (gonadotropin-inhibitory hormone).

GnIH (gonadotropin-inhibitory hormone) je hormon, který byl poprvé objeven v roce 2000 u ptáků, ale je přítomen i u lidí a ostatních savců. Tento protein, který se někdy označuje také jako RFRP (RFamide-related peptide), omezuje reprodukční schopnosti přímou inhibicí hormonu GnRH. Potlačení reprodukce po dobu působení akutního stresu je adaptivní reakce organismu, která šetří energii pro boj nebo útěk na úkor reprodukčních procesů.

Vědci zkoumali hladiny hormonu RFRP na krysích modelech. Akutní stres vedl u zvířat k vzestupu RFRP na několik hodin, ale hladina se vrátila k normě následující den. Naopak chronicky stresovaná zvířata měla dlouhodobě zvýšené hladiny RFRP a došlo k potlačení osy hypotalamus–hypofýza–gonády a snížení sexuální aktivity.

K určení role glukokortikoidů při stresu odstranili vědci krysám obě nadledviny. Bez nadledvin stres neovlivňoval hladiny RFRP v mozku. Navíc vědci přímo dokázali, že buňky produkující RFRP obsahují receptory pro glukokortikoidy.

Vědci připomínají také důležitost adrenálních hormonů, které jsou kritické pro přežití všech živočišných druhů. Proto ačkoliv se u adrenalektomovaných zvířat potlačila stresem indukovaná up-regulace RFRP, není adrenalektomie řešením chronického stresu. Vědci doufají, že tyto poznatky bude možné v budoucnu využít k zablokování GnIH a tím ke snížení vlivu stresu na reprodukci.

(nes)

Zdroj: Stress increases putative gonadotropin inhibitory hormone and decreases luteinizing hormone in male rats. PNAS 2009; 106: 11324–11329. Publikováno online před tiskem dne 18. 6. 2009. Doi: 10.1073/pnas.0901176106

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Genetické variace v genu středomořské horečky a riziko vzniku Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy

Gen familiární středomořské horečky (MEFV) kóduje pyrin, který je hlavním regulátorem zánětlivé platformy kontrolující aktivaci kaspázy-1 a zpracování IL-1 beta. Předchozí výzkumy ukázaly, že část tohoto genu by mohla hrát určitou roli ve vzniku Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy.

Perinatální vývoj a hospitalizace do 3 let života u dvojčat po metodách asistované reprodukce

Dvojčata se narodí zhruba ve 20–30 % těhotenství po metodách asistované reprodukce (ART), zatímco po spontánní koncepci vznikají dvojčata pouze v 1 % případů.

Průlomová studie přinesla nové poznatky, které objasňují patogenezi Crohnovy nemoci: vliv mutace genu NOD2 na rozvoj onemocnění

U 25 procent pacientů s Crohnovou nemocí se vyskytuje mutace v genu nazývaném NOD2 (nucleotide-binding oligomerization domain containing 2), avšak není zcela jasné, jakým způsobem se tato mutace podílí na vzniku a průběhu nemoci.Všechny novinky