Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Srovnání výsledků IVF při použití čerstvých či vitrifikovaných oocytů

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 31.12.2014

Srovnání výsledků IVF při použití čerstvých či vitrifikovaných oocytů

Kryokonzervace oocytů se provádí pomocí nových vědeckých poznatků, které do praxe zavádějí metodu vitrifikace, což znamená proces rychlého zmražení. Tato metoda je k oocytům šetrnější, a zvyšuje tak kvalitu pro jejich použití v pozdějším cyklu umělého oplodnění. Španělští autoři srovnávali výsledky užití vitrifikovaných oocytů a čerstvých oocytů z pohledu porodnických i perinatálních.

Jednalo se retrospektivní kohortovou studii, do které bylo zařazeno 1027 dětí z 804 těhotenství následujících po IVF metodě s použitím vitrifikovaných oocytů a 1224 dětí z 996 těhotenství následujících po IVF metodě s čerstvými oocyty.

V této studii nebyla vitrifikace oocytů spojena s žádnými klinicky relevantními nežádoucími vlivy na porodnické či perinatální sledované výsledky. Nebyl nalezen rozdíl mezi oběma skupinami v míře těhotenských obtíží (včetně gestačního diabetu, hypertenze spojené s těhotenstvím, předčasných porodů, anémie či cholestázy) či problémů v šestinedělí. Nebyl pozorován ani rozdíl v gestačním věku novorozenců, porodní váze, Apgar skóre, míře výskytu vrozených defektů, potřebě péče na neonatální jednotce intenzivní péče či v perinatální mortalitě.

Autoři konstatují, že v tuto chvíli jde podle jejich mínění o největší publikovanou studii srovnávající dvě metody ošetření oocytů před IVF cyklem. Podle jejich pozorování nevedla vitrifikace oocytů ke zvýšenému výskytu komplikací, ať již sledovanými porodníky, či referovanými neonatology. Nicméně ještě rozsáhlejší studie s větším počtem zahrnutých případů by mohla podpořit aktuálně publikované výsledky.

(eza)

Zdroj: Cobo A., et al. Obstetric and perinatal outcome of babies born from vitrified oocytes. Fertil Steril_ 2014; 102: 1006–15.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Idiopatická infertilita není způsobena přítomností vakuol ve spermiích

Zjišťování přítomnosti vakuol ve spermiích bylo až dosud prováděno pouze s cílem vybrat vhodné spermie do cyklů umělého oplodnění. Zároveň se ale zdálo, že by tento parametr mohl do budoucna sloužit i k hodnocení mužské fertility. Autoři článku publikovaného v časopise Human Reproduction se proto pokusili odpovědět na otázku, zda nadměrné zmnožení vakuol v hlavičce spermie může být opravdu odpovědné za idiopatickou mužskou infertilitu?

Pohledem lékaře: jak pečovat o ženy hledající pomoc při neplodnosti v čínské medicíně a jiných alternativních metodách?

Neplodnost v současné době postihuje v západních zemích okolo 15 % párů. Přestože počet odborných lékařských klinik pro léčbu neplodnosti rapidně vzrůstá, neplodné páry stále vnímají pocity osamělosti, beznaděje a bezmocnosti v průběhu celé terapie.

Zvýšená incidence žilní trombózy v průběhu těhotenství po IVF

Neustále přibývá žen, jež otěhotní za pomoci metod asistované reprodukce. Těhotenství samotné je prokoagulační stav, který zvyšuje riziko trombembolických příhod. Již v průběhu IVF se významně mění hormonální hladiny, což připomíná právě stav v těhotenství. Nicméně je známo, že samotná IVF, která nevedla k těhotenství , riziko trombembolismu nezvyšuje. Pokud se ale připojí těhotenství, je situace úplně jiná.Všechny novinky