Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rizikové faktory pro nutnost chirurgické léčby u pediatrických pacientů s Crohnovou chorobou

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 19.12.2008

Rizikové faktory pro nutnost chirurgické léčby u pediatrických pacientů s Crohnovou chorobou

Kumulativní incidence nutnosti chirurgické léčby se u dospělých pacientů s Crohnovou nemocí pohybuje mezi 40 a 70 procenty v průběhu deseti let od stanovení diagnózy. Cílem americké studie publikované v časopise Gastroenterology v roce 2006 bylo prostřednictvím retrospektivní studie zjistit kumulativní incidenci a rizikové faktory pro resekci střev u pediatrických pacientů s Crohnovou nemocí.

Pro účely studie byla posuzována data od 989 pacientů s Crohnovou nemocí ve věkovém rozmezí 0–17 let v době stanovení diagnózy. Tato data byla shromažďována v průběhu let 2000–2003 v šesti amerických gastroenterologických centrech zaměřených na pediatrické pacienty.

Z celého souboru byla chirurgická intervence nutná u 128 pacientů. Kumulativní incidence nutnosti operace byla 17 procent v průběhu pěti let a 28 procent v průběhu deseti let od stanovení diagnózy idiopatických střevních zánětů.

Rizikové faktory

Zvýšené riziko nutnosti operace bylo pozorováno u pacientů, u kterých byla zjištěna leukocytóza, hypoalbuminemie a pozitivita na protilátky proti Saccharomyces cerevisiae. Ženské pohlaví, iniciální diagnóza ulcerózní kolitidy, neprospívání a opožděný růst, stejně tak jako přítomnost abscesů, fistul nebo striktur, byly také spojeny se zvýšenou pravděpodobností chirurgické intervence.

Skupiny se sníženým rizikem operace

Naopak ve skupině se sníženým rizikem byly děti, u kterých byla stanovena diagnóza ve věku 3–5 let nebo 6–12 let, což pravděpodobně souvisí s včasným rozpoznáním onemocnění a nasazením efektivní léčby, která umožnila zpomalit progresi onemocnění. Stejně tak bylo riziko nižší i u dětí, které měly horečku. Autoři se domnívají, že horečka jako jeden z častých symptomů střevních zánětů mohla přispět k včasnému stanovení diagnózy.

Aminosalyciláty a infliximab jako protektivní faktory

Jako významný protektivní faktor snižující riziko operace se uplatnila léčba 5'ASA a infliximabem. Také popsaný vztah mezi užíváním aminosalycilátů a mírnějšími symptomy reflektuje účinnost léčby. Riziko operace bylo naopak zvýšeno u dětí, které byly léčeny cyklosporinem.

Posouzení rizika operace v průběhu Crohnovy nemoci a identifikace rizikových a protektivních faktorů u pediatrických pacientů umožní upřesnit doporučení pro léčbu, která může zlepšit průběh onemocnění a snížit riziko nutnosti operace.

Příjemné prožití vánočních svátků vám přeje redakce webu Střevní-Záněty.cz.

Zdroj:

  • Risk Factors for Initial Surgery in Pediatric Patients with Crohn's Disease, N. Gupta et al., Gastroenterology 2006; 130: 1069–1077.
(hak)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Identifikován časný gen pro zánětlivá onemocnění střev

Studie Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy u dětí identifikovala gen, který má vliv na vznik těchto onemocnění v brzkém věku. Tento objev je proto nadějí pro potenciální novou cílenou léčbu.

Hysteroskopická resekce děložního septa zlepšuje šanci na graviditu žen s jinak nevysvětlenou infertilitou

Cílem studie bylo zhodnotit efekt chirurgické korekce děložního septa na plodnost. Do studie bylo zařazeno 44 žen (skupina A) s děložním septem a 132 žen (skupina B) s nevysvětlitelnou příčinou infertility.

Protilátky proti spermiím u infertilních žen – metodické aspekty

Neplodnost postihuje jeden z pěti párů v reprodukčním věku. Přibližně u dvaceti procent z nich je příčina imunologická. Přítomnost protilátek proti spermiím (ASA) může být jedním z důvodů neplodnosti u žen i mužů.Všechny novinky