Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rizikové faktory nonadherence u pacientů s idiopatickými střevními záněty

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 23.2.2009

Rizikové faktory nonadherence u pacientů s idiopatickými střevními záněty

Celoživotní adherence k léčbě je u pacientů s nespecifickými střevními záněty důležitá pro léčbu onemocnění, pozitivní ovlivnění jeho průběhu, omezení četnosti relapsů i snížení rizika rozvoje kolorektálního karcinomu. Proto je adherence pacienta k terapii klíčová pro zvládnutí onemocnění. Adherence označuje to, jak poctivě pacient dodržuje předepsaný léčebný režim. Zahrnuje vůli zahájit léčbu a užívat léky přesně tak, jak lékař předepsal.

Cílem studie lékařů z italské University of Padova bylo určit potenciální rizikové faktory pro nonadherenci u pacientů s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou. Za tímto účelem byl 485 pacientům rozdán anonymní dotazník s 24 otázkami. Celkem 61 % pacientů podle svých odpovědí dodržovalo doporučenou léčbu a spolupracovalo s lékařem. Podle výsledků průzkumu se kromě věku neprokázaly jiné podstatné sociodemografické vlivy ovlivňující adherenci k léčbě.

Nonadherence byla významně spojena především s věkem pod 40 let (43 % vs. 34 %, P = 0,041). Nejčastějším důvodem nedodržování léčby byla zapomnětlivost, remise onemocnění, krátký čas od stanovení diagnózy a práce na plný úvazek. Perorální podávání léků bylo spojeno s výrazně vyšší adherencí než rektální terapie. Komunikace s lékařem také významně ovlivnila spolupráci pacientů. Pozitivní vliv otevřené komunikace byl prokázán zejména u pacientů mladších 40 let, kteří měli se svým lékařem oboustranně dobrý vztah.

Závěrem lze říci, že rizikové faktory pro nonadherenci zahrnují nižší věk, zaměstnání na plný úvazek a vytížení pacienta, krátký čas od stanovení diagnózy a remisi onemocnění.

(hak)

Zdroj:

 • Alimentary Pharmacology & Therapeutics. January 2008. Volume 27(2), pp. 166–172.
 •  

  Hodnocení článku

  Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
   
   

  Sdílení a tisk

  Doporučit článek e-mailem

  Vytisknout
   
   

  Čtěte dále

  Adherence pacientů se střevním zánětlivým onemocněním

  Z výsledků dotazníkové studie vyplývá, že muži, pacienti s diagnostikovanou ulcerózní kolitidou, vykazovali nižší adherenci. Nízkou adherenci měli také pacienti bez pracovní neschopnosti, tj. zaměstnaní. U žen byl signifikantním faktorem věk pacientky, ten určoval u žen mladších třiceti let nízkou adherenci.

  Prolaktinomy a gravidita

  Laktotropní adenomy, tzv. prolaktinomy, jsou častou příčinou infertility. Tento vliv mají díky inhibičnímu vlivu prolaktinu na sekreci gonadotropinů a někdy také kvůli samotnému makroadenomu. Tyto odchylky jsou nicméně léčitelné, a tudíž je otěhotnění možné. Péče o těhotné je pak založena na znalosti rizik jak pro matku, tak pro plod.

  Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD

  Cílem americké studie bylo zkoumat vztah mezi adherencí a kvalitou života u adolescentních pacientů. Adherence k léčbě u 36 pacientů byla hodnocena pomocí rozhovoru vedeného lékařem a také díky specifickým biologickým testům. Další aspekt, kvalita života pacienta, byl hodnocen z rozhovorů jak s pacientem, tak i s jeho rodiči.  Všechny novinky