Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Riziko předčasného porodu u pacientek s endometriózou

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 20.9.2008

Riziko předčasného porodu u pacientek s endometriózou

Předčasný porod stále zůstává velkým zdravotnickým problémem. U předčasně narozených dětí se mohou vyskytovat závažné komplikace, jako jsou intraventrikulární hemoragie, nekrotizující enterokolitida, syndrom respirační tísně, sepse nebo mozková obrna. V dospělosti se u předčasně narozených pacientů objevují častěji kardiovaskulární, renální nebo pulmonální onemocnění.

Mezi známé příčiny předčasného porodu patří mnohočetná gravidita, polyhydramnion, sexuálně přenosné nemoci, kouření. Mnoho předčasných porodů zůstává idiopatických nebo navazuje na některé těhotenské onemocnění (preeklampsie). Předčasné porody se častěji vyskytují po IVF. Výzkum ukázal, že k předčasnému porodu může vést také přítomnost abnormálního endometria nebo poruchy placenty.

Australští vědci se ve své studii zabývali souvislostmi mezi výskytem předčasného porodu u pacientek s endometriózou a ovariálním endometriomem (endometriózní cystou) po oplození IVF. Do retrospektivní studie bylo zařazeno celkem 4387 žen, z toho otěhotnělo pomocí IVF 535 s diagnostikovanou endometriózou, 95 s ovariálním endometriomem a 1201 z jiné příčiny.

Výsledky ukázaly, že pacientky s endometriózními cystami ovarií, které vyžadovaly IVF, měly dvakrát vyšší riziko předčasného porodu. U těchto žen bylo navíc signifikantně vyšší riziko porodu dítěte o nízké porodní váze. U pacientek s jiným typem endometriózy však nebyl zaznamenán signifikantní rozdíl oproti kontrolní skupině.

Již dříve bylo prokázáno, že ovariální endometriom je onemocnění s odlišnou molekulární patogenezí než peritoneální endometrióza. Tuto teorii výše popsaná studie potvrzuje, neboť pacientky s ovariálním endometriomem měly jinou prognózu než pacientky s peritoneální nebo jinde lokalizovanou endometriózou. Změny, které jsou pozorovány v ovariálním endometriomu, se navíc vyskytují i v eutopickém endometriu dělohy. Vedou k abnormální tvorbě placenty a k předčasnému porodu.

(nes)

Zdroj: Fernando S. Preterm birth, ovarian endometriomata, and assisted reproduction technologies. Fertility and Sterility 2008 Mar 31.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hypnóza může přispět ke snížení zánětlivého procesu u idiopatických střevních zánětů

Hypnoterapie přispívá ke snížení aktivity zánětu u pacientů s ulcerózní kolitidou. Vědci z londýnské Queen Mary School of Medicine and Dentistry se zabývali otázkou, zda může hypnóza ovlivnit některé zánětlivé markery typicky zvýšené při relapsu idiopatických střevních zánětů, a přispět tak ke snížení aktivity zánětu nebo reverzibilitě některých změn.

Omega-3 mastné kyseliny remisi Crohnovy choroby neudrží

Díky svým protizánětlivým účinkům se omega-3 mastné kyseliny v rámci léčby Crohnovy choroby používají jako podpora hojení postižené střevní sliznice, což má mimo jiné posílit remisi onemocnění a oddálit až znemožnit její relaps. Výsledky nových klinických studií však ukazují, že podávání omega-3 mastných kyselin relapsu nemoci nezabrání o nic lépe než placebo.

Transfer jednoho embrya snižuje riziko předčasného porodu

Studie, kterou provedli lékaři v belgickém Gentu, srovnává účinek transferu jednoho a dvou embryí na výsledky jednočetné gravidity.Všechny novinky