Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Protilátky proti spermiím u infertilních žen – metodické aspekty

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 27.11.2008

Protilátky proti spermiím u infertilních žen – metodické aspekty

Neplodnost postihuje jeden z pěti párů v reprodukčním věku. Přibližně u dvaceti procent z nich je příčina imunologická. Přítomnost protilátek proti spermiím (ASA) může být jedním z důvodů neplodnosti u žen i mužů.

Význam protilátek proti spermiím

U žen se tyto protilátky mohou vyskytovat v cervikálním hlenu, dutině děložní, folikulární tekutině, tekutině vejcovodu, peritoneální tekutině a v séru. U mužů nalézáme protilátky v ejakulátu, a to jak v solubilní formě, tak vázané na povrch spermií, nebo jsou prokazovány v séru. Protilátky proti spermiím mohou navázáním na povrch spermií ovlivnit jak prefertilizační stadium reprodukčního procesu (aglutinaci a/nebo imobilizaci spermií, kapacitaci a akrozomální reakci, interakci spermie s oocytem, cytotoxicitu), tak vývoj postfertilizační zygoty.

Průběh studie

Cílem studie bylo navrhnout vhodnou metodu pro detekci protilátek proti spermiím na základě vyšetření sér pacientů s diagnózou idiopatické sterility. Byla srovnávána metoda latexové aglutinace a ELISA. Vyšetřeno bylo 9 sér pacientů s diagnózou infertilita – neplodnost, a to u dvou mužů (31 a 40 let) a u sedmi žen ve věku 25 až 36 let.

K detekci ASA byla použita metoda latexové aglutinace a ELISA metoda. Aglutinace je metoda založená na shlukování partikulí na základě vazby protilátky s antigenem, který má korpuskulární charakter. Jejím výsledkem je okem pozorovatelná reakce. V našem případě byly latexové partikule potaženy směsí proteinů izolovaných ze spermií zdravých dárců.

Stejná séra byla vyšetřena i druhou metodou. ELISA (Enzyme Linked ImmunoSorbent Assay) je tzv. sendvičová kvantitativní metoda založená opět na reakci antigenu s protilátkou, v diagnostické soupravě byla antigenem směs spermatozoálních proteinů.

Výsledky studie

Metodou latexové aglutinace bylo zjištěno, že všech devět vyšetřených sér vykázalo ASA negativitu. Při metodě ELISA byly zjištěny tři pozitivní výsledky ASA, a to u žen s diagnózou idiopatická sterilita, které doposud nebyly gravidní.

Vhodná metoda

ELISA se pro detekci ASA jeví jako metoda výrazně citlivější. U tří pacientek, u nichž nebyly aloprotilátky latexovou aglutinací diagnostikovány, byla metodou ELISA zjištěna jejich jasná pozitivita. Podle těchto výsledků tedy hodnotíme jako nejvhodnější způsob stanovení ASA v séru metodu ELISA.

(sva)

Zdroj: Radka Švancarová. Protilátky proti spermiím u infertilních žen – metodické aspekty. Studie pro ÚKBLD 1. LF UK a VFN.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Někteří pacienti s nespecifickými střevními záněty dostávají výrazně vyšší dávku radiace

Průměrná roční dávka ionizujícího záření, kterou pacienti s idiopatickými střevními záněty (IBD – inflammatory bowel disease) dostávají, je srovnatelná s přirozenou radiací, které je vystavena většina Američanů a Evropanů.

Splnila HPV vakcína očekávání?

Lidský papilomavirus (HPV) sérotypů 16 a 18 je zodpovědný za vznik prekanceróz a pozdější rakoviny děložního čípku. Tyto prekancerózní léze vyžadují obvykle odstranění postižené části děložního čípku, což může mimo jiné přinášet problémy v případě, že chce žena později otěhotnět.

Alternativní metody v léčbě IBD

Na Rush University v americkém Illinois byly v červnu zahájeny dvě nové studie. První z nich si klade za cíl popsat vliv alternativní medicíny na zdravotní stav pacientů s ulcerózní kolitidou....Všechny novinky