Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Problematika vakcinace u dětí a adolescentů s IBD

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 10.9.2011

Problematika vakcinace u dětí a adolescentů s IBD

Děti a adolescenti se zánětlivou střevní chorobou (IBD) mají zvýšené riziko onemocnění, kterým lze předcházet vakcinací (VPD). Jsou to zejména invazivní pneumokoková onemocnění a onemocnění způsobená virem chřipky. Nedávno publikovaná studie australských autorů zjišťovala dodržování současných australských doporučení týkajících se vakcinace dětí a adolescentů s IBD.

Do studie byl vybrán náhodný vzorek pacientů ze státu Victoria, ve věku 0-18 let v době stanovení diagnózy. Autoři provedli retrospektivní hodnocení stavu imunizace za pomoci analýzy nemocničních záznamů, telefonického rozhovoru se souhlasem rodičů a anamnézy vakcinace ověřené u lékaře primární péče a na základě údajů v očkovacím registru (ACIR). Bylo tak blíže objasněno rutinní primární očkování v dětství i podání dalších doporučených vakcín proti chřipce a pneumokoku.

V rámci studie byla tedy hodnocena imunizace u 101 pacientů s IBD. Medián věku v době stanovení diagnózy byl 12,1 roku, 50 % pacientů bylo na aktivní imunosupresivní terapii. Devadesát procent pacientů mělo k dispozici kompletní informace týkající se dosavadního očkování. Jenom 5 % pacientů (5/101) však podstoupilo doporučovanou pneumokokovou vakcinaci a pouze 10 % pacientů (10/101) obdrželo vakcínu proti sezonní chřipce. Jedinci žijící v oblasti venkova ve státě Victoria (p = 0,005) a také pacienti s nižším věkem v době stanovení diagnózy (p = 0,002) podstoupili vakcinaci proti chřipce s větší pravděpodobností.

Tato studie tak upozornila na špatnou compliance IBD pacientů v problematice doporučených očkování. Je proto zapotřebí mnohostranného přístupu k maximalizaci a optimalizaci ochrany před onemocněními preventabilními vakcinací u této zvláště rizikové populace.

(mik)

Zdroj: Crawford NW, et al. An Australian Audit of Vaccination Status in Children and Adolescents with Inflammatory Bowel Disease. BMC Gastroenterol 2011(Jul 29);11(1):87. DOI:10.1186/1471-230X-11-87

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Riziko tromboembolismu u pacientů s IBD

Doporučení týkající se profylaxe venózního tromboembolismu (VTE) u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) mohou být upravována podle rizikových faktorů specifických pro daného pacienta.

Venózní tromboembolizmus u pacientů s IBD

V dubnovém čísle časopisu American Journal of Gastroenterology byl publikován zajímavý přehledný článek věnovaný problematice zánětlivých střevních onemocnění (IBD) jako rizikového faktoru vzniku trombembolických příhod.

Dysplazie jsou u pacientů s UC častější v distálních než proximálních oddílech kolon

U pacientů s dlouhotrvající ulcerózní kolitidou (UC) doporučují současná guidelines zaměřená na sledování a časný záchyt dysplazií provedení kolonoskopie s odběrem mnohočetných biopsií ze všech čtyř kvadrantů v rozsahu každých 10 cm kolon.Všechny novinky