Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Příjem alkoholu a menstruační cyklus

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 19.3.2014

Příjem alkoholu a menstruační cyklus

Pokusy na zvířatech ukázaly, že alkohol může interagovat s reprodukčním systémem. Jaká je souvislost mezi pravidelným příjmem alkoholu a menstruačním cyklem žen, na to se zaměřili dánští lékaři.

Hlavní otázkou průřezové studie s retrospektivně získanými daty bylo zjistit, zdali příjem středního množství alkoholu má vliv na charakteristiky menstruačního cyklu. Data shromážděná mezi roky 1996–2002 zahrnovala 82 146 těhotných žen.

Informace o denní konzumaci alkoholu a charakteristikách menstruačního cyklu před těhotenstvím byly získávány telefonickým rozhovorem v období 12.–16. týdnu těhotenství. Asociace mezi týdenní spotřebou alkoholu a nepravidelností menstruačního cyklu (7- a vícedenní rozdíl mezi cykly) a délkou cyklu (krátký ≤ 24 dní, dlouhý cyklus ≥ 32 dní) byla analyzována pomocí logistické regrese, přičemž týdenní spotřeba alkoholu byla rozdělena do kategorií abstinentek (0 skleniček týdně), malý příjem (0,5–2,0 skleničky týdně), střední příjem alkoholu (2,5–14,0 drinků týdně) a velký příjem (14,0–86,5 skleničky týdně).

Bylo zjištěno, že velký týdenní příjem alkoholu nebyl spojen s poruchami menstruačního cyklu. Naopak při porovnání žen abstinentek a žen s malým týdenním příjmem alkoholu byl zjištěn vyšší podíl nepravidelného (18 % ku 15,6 %) a krátkého menstruačního cyklu (5,5 % ku 4,6 %) právě mezi abstinentkami. To by však bylo možné vysvětlit i vlivem dalších zdravotních problémů mezi ženami abstinentkami, které spíš mohou mít vliv na menstruační cyklus než alkohol.

Bylo zjištěno, že zvýšený příjem alkoholu nemá vliv na nepravidelnost menstruačního cyklu. Tato studie však má své limitace, a to ve výběru vzorku, kdy byly porovnávány pouze ženy, jimž se podařilo otěhotnět.

(boba)

Zdroj: Lyngsø J., Toft G., Høyer B. B., Guldbrandsen K., et al. Moderate alcohol intake and menstrual cycle characteristics. Human Reproduction. 2014 Feb; 29 (2): 351–8.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,6/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Poslední fáze maturace oocytů pomocí GnRH agonistů a různé protokoly podpory luteální fáze – ovlivňují endometriální genovou expresi?

Pro závěrečnou maturaci oocytů mohou být použity GnRH agonisté, jež mají navíc tu výhodu, že po jejich aplikaci nedochází k vyplavení vazoaktivních látek, což je součástí užívání protokolu s hCG. Tím je sníženo riziko vzniku hyperstimulačního syndromu. Jak tato aplikace ovlivňuje endometriální genovou expresi v kombinaci s různými protokoly na podporu luteální fáze?

Pánevní endometrióza spojená s volnou tekutinou v peritoneální dutině snižuje úspěšnost otěhotnění po intrauterinní inseminaci

Efekt volné tekutiny v peritoneální dutině u endometriózy byl v posledních letech poměrně podrobně studován. Většina studií zjistila, že volná tekutina je toxická pro embryo, může bránit zachycení vajíčka vejcovodem a může snižovat motilitu spermií a tak negativně ovlivňuje úspěšnost oplození.

Rozhovor: Michel Pettigrew, prezident společnosti Ferring

Prezident Ferring Pharmaceuticals o tom, čím je Ferring výjimečný. Předtím, než před více než 10 lety převzal vládu nad Ferring Pharmaceuticals, toho Michel Pettigrew o této společnosti mnoho nevěděl. Přesto oceňoval, že je jiná než ostatní velké farmaceutické firmy. Čím je Ferring výjimečný? Podle jeho představitele k tomu přispívají dvě věci: specifická vlastnická struktura a v neposlední řadě koncept „kontrolovaného podnikání“.Všechny novinky