Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Poruchy spánku a zánětlivá střevní onemocnění

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 14.3.2010

Poruchy spánku a zánětlivá střevní onemocnění

Poruchy spánku a nespecifické střevní záněty spolu mohou do jisté míry souviset. Vliv spánku na imunitní systém může při spánkových poruchách negativně ovlivňovat zánětlivé reakce. Na vztah mezi spánkem a střevními záněty se zaměřili vědci ze sekce gastroenterologie a výživy při Rush University Medical Center v Chicagu. Výsledky svého výzkumu publikovali v časopise Journal of Gastroenterology and Hepatology.

Cílem studie bylo zmapovat poruchy spánku u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (inflammatory bowel disease, IBD). Do výzkumu bylo zařazeno celkem 205 subjektů, jimž byl po krátké instruktáži zaslán paket dotazníků skládající se z Pittsburghského indexu kvality spánku (Pittsburgh Sleep Quality Index, PSQI) a z dotazníku zjišťujícího kvalitu života s IBD (IBD – Quality of Life Questionnaire). Z vybraných osob dotazníky kompletně vyplnilo 119 subjektů, a to osmdesát s inaktivním IBD, dvacet čtyři pacientů se syndromem dráždivého tračníku a pět zdravých kontrol.

Bylo zjištěno, že pacienti s anamnézou IBD trpěli klinicky významnými poruchami spánku, a to i v klidovém stadiu onemocnění. Jednalo se o prodlouženou latenci spánku a často byla přítomna fragmentace spánku. Pacienti ve vyšší míře užívali hypnotika a uváděli sníženou energii pro denní činnosti, zvýšenou únavnost a celkově špatnou kvalitu spánku.

Výsledky šetření byly podobné jak u pacientů s IBD, tak u pacientů se syndromem dráždivého tračníku. Zjištěnou kvalitu spánku vědci následně porovnali se skóre závažnosti onemocnění IBD, přičemž zjistili korelaci mezi mírou poruch spánku a závažností onemocnění (r2 = 0,55, p = 0,02). Jak pacienti s IBD, tak pacienti se syndromem dráždivého tračníku zároveň uváděli subjektivní spojitost mezi obtížemi se spánkem a tíží onemocnění.

Problémy se spánkem u pacientů trpících střevními záněty mohou potencovat zánětlivý proces, stejně jako probíhající zánětlivé změny mohou ovlivňovat kvalitu spánku. Z této studie nevyplývá, co je z tohoto hlediska primárním a co sekundárním problémem. Nicméně autoři studie upozorňují, že je poruchám spánku u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním nutno věnovat pozornost minimálně proto, aby se tak či onak nepotencovalo riziko znovuvzplanutí nebo zhoršení probíhajícího onemocnění.

(zak)

Zdroj:   Zdroj:

  1. J Gastroenterol Hepatol. 2007; 22 (11): 1748–1753.
  2. Dobrý-Spánek.cz

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Spánková deprivace zhoršuje kolitidu a zpožďuje její hojení

Některé klinické studie ukazují negativní vliv poruch spánku a nedostatku spánku na zánětlivá střevní onemocnění. Ve studii popsané v následujícím textu skupina vědců z Rush University Medical Center v Chicagu a z Northwestern University v Evanstonu na myším modelu zjišťovala, zda existuje vztah mezi spánkovou deprivací a závažností a průběhem střevního zánětu.

Stresující životní zážitky a asociace s výsledky IVF

Většina dosavadních výzkumů se zaměřovala na stres vztahující se k infertilitě a léčbě IVF. Nebylo dosud zcela jasné, zda i stres, který není spojený s infertilitou, může ovlivnit šance na těhotenství při IVF léčbě.

Naturální IVF cyklus je efektivní u pacientek se špatnou odpovědí na ovariální hyperstimulaci

U pacientek špatně odpovídajících na ovariální hyperstimulaci by měl být vždy navrhován naturální cyklus. Iniciování drahých a invazivních protokolů ovariální stimulace má malou šanci na úspěch. Prohlásili to výzkumníci z Centra pro endokrinologii a reproduktivní medicínu v ŘíměVšechny novinky