Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Porodnická rizika syndromu polycystických ovarií

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 20.2.2014

Porodnická rizika syndromu polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (Polycystic Ovary Syndrom – PCOS, Steinův-Leventhalův syndrom) je nejčastější endokrinní poruchou u žen v reprodukčním věku a jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti. Studie se zabývá vlivem PCOS na těhotenství a porod.

PCOS je často asociován s metabolickými poruchami, jako jsou obezita a hyperinzulinémie. Ani případná těhotenství těchto pacientek nejsou bez komplikací, mnoho studií již poukázalo na zvýšené riziko časného potratu, gestační hypertenze, preeklampsie, časné těhotenské cukrovky, nezralosti plodu, nízké porodní hmotnosti nebo naopak makrosomie, novorozeneckých poporodních komplikací a vyšší procento porodů císařským řezem. Bohužel jednotlivé studie vycházely z různých definic PCOS, a je tedy těžké vyvodit z nich jednoznačný závěr. Problém s interpretací způsobuje i fakt, že většina studií navíc nebrala v úvahu stavy, které PCOS často doprovázejí a mohou těhotenství a porod rovněž ovlivnit (např. obezitu). Nicméně se zdá jisté, že PCOS nezvyšuje riziko abrupce placenty, HELLP syndromu, jaterních onemocnění, poporodních krvácení, potratu ve vyšším stupni těhotenství a narození mrtvého plodu.

PCOS u žen v reprodukčním období často způsobuje neplodnost a komplikace v těhotenství. K přesnému objasnění vlivu PCOS na reprodukci jsou však zapotřebí další studie.

(epa)

Zdroj: Bruyneel A., Catteau-Jonard S., Decanter C., et al. Polycystic ovary syndrome: What are the obstetrical risks? Gynecol Obstet Fertil. – publikováno online 18. ledna 2014; doi: 10.1016/j.gyobfe.2014.01.001

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Použití zmrazených embryí při IVF nezvyšuje riziko mimoděložního těhotenství

Belgická retrospektivní studie u téměř 12 000 žen s in vitro fertilizací (IVF) ukázala podobný výskyt ektopických těhotenství při použití čerstvých i zmrazených embryí.

Krátkodobě působící β2-agonisté (SABA) ve formě tablet a čípků se již nesmějí podávat k potlačení předčasného porodu

V ČR se jedná o přípravky obsahující hexoprenalin. Injekční formy SABA můžou být nadále používány pouze za předepsaných podmínek. Toto rozhodnutí Evropské lékové agentury (EMA) vychází z rizika závažných a fatálních kardiovaskulárních (KV) příhod u matky i plodu při dlouhodobém podávání SABA. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal uvedené oznámení 24. 10. 2013.

Vliv expozice tabákovému kouři na míru oxidačního stresu v antrálním folikulu a výsledky asistované reprodukce

Cigaretový kouř může negativně ovlivňovat lidský reprodukční systém u aktivních i pasivních kuřáků. Z výsledků předkládané studie se ale zdá, že tento negativní vliv je způsoben nepřímo zhoršením kvality vajíček a jejich vyzrávání.Všechny novinky