Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Polymorfismus tumor nekrotizujícího faktoru 308 zvyšuje podíl embryonální implantace u žen podstupující IVF

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 2.9.2013

Polymorfismus tumor nekrotizujícího faktoru 308 zvyšuje podíl embryonální implantace u žen podstupující IVF

Jelikož byla metoda in vitro fertilizace (IVF) spojena s častými vícečetnými těhotenstvími, byl navržen jednoduchý preventivní postup, a to přenos pouze jednoho embrya (SET – single embryo transfer). Nicméně rozšířené používání SET metody je vzhledem k nespecifické indikaci kontroverzní, a to kvůli nižšímu procentu dosažených těhotenství.

V této studii je hodnocen polymorfismus tumor nekrotizujících faktorů (TNF-308 a TNF-238) jakožto potencionálních prediktivních znaků úspěšné implantace. TNF byly hodnoceny u 424 žen, které podstupovaly IVF z důvodu mužské neplodnosti za nepřítomnosti známého faktoru neplodnosti ženské. Ve všech případech proto bylo použito metody intracytoplazmatické injekce spermií. Z celkového počtu 424 žen bylo ještě do podskupiny vybráno 120 žen, které splnily následující kritéria: normálním karyotyp, věk pod 38 let, hladina FSH ve třetím dnu procedury pod 10 IU/l, ovariální stimulace vedena dle desenzibilizujícího protokolu spojeného s léčbou rekombinantním FSH, kavkazská rasa.

Výsledky

Polymorfismus TNF-238 nebyl asociován s rozdílnými implantačními výsledky. Naopak přítomnost alely TNF-308A byla spojena s vyšší hladinou estradiolu třetí den procedury, s vyšší úspěšností implantace a častějšími mnohočetnými těhotenstvími po transferu čerstvého embrya, a to u celého vzorku žen i u vybrané skupiny. Navíc u vybrané skupiny žen byla přítomnost alely TNF-308A spojena s nižším podílem potratů. Funkce TNF-308A jako pozitivního prediktora implantace nefungovala v případě použití zmražených embryí.

Alela TNF-308A může představovat dobrého kandidáta na potencionální prediktivní, neinvazivní biomarker při zvažování indikace SET strategie. Zároveň jsou potřeba další studie, které prověří možnost užití TNF-308A jako biomarkeru ženské neplodnosti.

(boba)

Zdroj: Vialard F., et al. Tumor necrosis factor-308 polymorphism increases the embryo implantation rate in women undergoing in vitro fertilization. Hum Reprod. Publikováno online 1. srpna 2013; doi: 10.1093/humrep/det264

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nespecifické střevní záněty a jejich vztah k fertilitě u žen a mužů

Skupina onemocnění označovaná jako nespecifické střevní záněty (IBD) postihuje pacienty obou pohlaví. Zpravidla svým průběhem zasahují i do reprodukčního období.

Pilotní studie: stres a úzkost v průběhu IVF cyklu

Vliv stresu na reprodukci, obzvláště pak v průběhu léčby neplodnosti, je považován za důležitý faktor. Navzdory tomu bylo provedeno jen málo studií zaměřených na objektivní měření stresu a úzkosti v průběhu IVF cyklu.

Expozice spermatu v období menstruace je rizikovým faktorem pro vznik protilátek proti spermiím

Pohlavní styk v období menstruace je praktikován 3–30 % sexuálně aktivních žen. Je prokázáno, že imunita sliznice ženských pohlavích orgánů je řízena pohlavními hormony a je pozměněna právě v období menstruace.Všechny novinky