Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Podávání vysokých dávek kyseliny ursodeoxycholové je spojeno s rozvojem kolorektální neoplazie u pacientů s ulcerózní kolitidou a primární sklerozující cholangitidou

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 7.11.2011

Podávání vysokých dávek kyseliny ursodeoxycholové je spojeno s rozvojem kolorektální neoplazie u pacientů s ulcerózní kolitidou a primární sklerozující cholangitidou

Podle některých dosud publikovaných studií může mít kyselina ursodeoxycholová (UDCA) chemopreventivní efekt na rozvoj kolorektální neoplazie u pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) a primární sklerozující cholangitidou (PSC). Touto problematikou se také zabývali američtí vědci, kteří své výsledky publikovali v zářijovém čísle časopisu American Journal of Gastroenterology.

U pacientů s UC a PSC zařazených do multicentrické, randomizované, placebem kontrolované studie zabývající se užíváním vysokodávkované UDCA byl hodnocen rozvoj kolorektální neoplazie. Pacienti s UC a PSC, kteří dostávali UDCA, byli srovnáváni s těmi, kteří obdrželi placebo. Autoři pak hodnotili bioptické nálezy i kolonoskopické záznamy s cílem odhalit dysplazii nízkého nebo vysokého stupně anebo kolorektalní karcinom.

Padesát šest jedinců bylo sledováno po dobu 235 pacientoroků. V obou skupinách měli pacienti podobné vstupní charakteristiky (včetně trvání PSC a UC, medikace, věku pacienta, výskytu kolorektálního karcinomu v rodině a kouření). Pacienti, kteří dostávali vysokodávkovanou UDCA, měli v průběhu studie signifikantně vyšší riziko vzniku kolorektální neoplazie (dysplazie a karcinomu) ve srovnání s jedinci, kteří užívali placebo (hazard ratio, HR 4,44, 95% CI: 1,30–20,10, P = 0,02).

Ze studie tedy vyplynulo, že dlouhodobé užívání vysokodávkované UDCA je spojeno se zvýšeným rizikem rozvoje kolorektální neoplazie u pacientů s UC a PSC.

(mik)

Zdroj: Eaton J. E. et al. High-dose ursodeoxycholic acid is associated with the development of colorectal neoplasia in patients with ulcerative colitis and primary sclerosing cholangitis. Am J Gastroenterol. 2011 Sep; 106 (9): 1638–45; doi: 10.1038/ajg.2011.156.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pomůže genová analýza léčit pacienty se zánětlivými střevními chorobami účinněji?

Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc patří mezi nejčastější chronické formy zánětlivých střevních onemocnění. Průběh obou nemocí je u jednotlivých pacientů značně odlišný.

Riziko vzniku maligního lymfomu u pacientů s IBD léčených imunosupresivy

U většiny pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) je imunosupresivní terapie, např. thiopuriny nebo blokátory tumor nekrotizujícího faktoru, nevyhnutelná k udržení nemoci pod kontrolou.

Fekální osteoprotegerin jako časný marker kortikorezistence u dětí s ulcerózní kolitidou

Osteoprotegerin (OPG) sehrává důležitou úlohu v imunoregulačních procesech a ovlivnění apoptózy. Tento cytokin se ve zvýšeném množství nachází v zánětlivě změněné sliznici kolon.Všechny novinky