Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Pánevní endometrióza spojená s volnou tekutinou v peritoneální dutině snižuje úspěšnost otěhotnění po intrauterinní inseminaci

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 4.3.2014

Pánevní endometrióza spojená s volnou tekutinou v peritoneální dutině snižuje úspěšnost otěhotnění po intrauterinní inseminaci

Efekt volné tekutiny v peritoneální dutině u endometriózy byl v posledních letech poměrně podrobně studován. Většina studií zjistila, že volná tekutina je toxická pro embryo, může bránit zachycení vajíčka vejcovodem a může snižovat motilitu spermií a tak negativně ovlivňuje úspěšnost oplození.

Za použití metody retrospektivní „case-control“ studie bylo vybráno 272 neplodných žen s pánevní endometriózou. Zahrnuty byly ženy s prokázanou endometriózou dle UZ, jež podstoupily laparoskopickou intervenci. Ženy byly rozděleny do dvou skupin dle pozitivní detekce volné tekutiny na UZ. V průběhu operace byla zhodnocena volná tekutina v dutině břišní, její množství a zabarvení. Následné léčebné schéma obsahovalo kontrolovanou ovariální stimulaci s aplikací rekombinantního hCG při folikulu o průměru 18 mm. Po 36 hodinách byla provedena IUI. Pro průkaz těhotenství byla použita elevace beta-podjednotky hCG 16. den po IUI a ultrazvukem prokázaná srdeční akce plodu do 6. gestačního týdne.

Průměrné množství volné tekutiny u pacientek s pozitivním nálezem na UZ bylo 15,1 ml. Stejný parametr u žen s negativním UZ nálezem činil 8,5 ml. Ženy s větším množstvím volné tekutiny v dutině břišní měly signifikantně nižší úspěšnost těhotenství (17,2 %) než ženy s nižším množstvím volné tekutiny (31,3 %). Signifikantní rozdíly mezi těmito dvěma skupinami však nebyly nalezeny v dalších sledovaných parametrech, což zahrnovalo například věk ženy, délku neplodnosti, hladiny estradiolu a progesteronu či tloušťku endometria v den IUI.

Množství klinických těhotenství se signifikantně nelišilo mezi skupinami žen s načervenalou volnou tekutinou a tekutinou se žlutavým zabarvením. Ačkoliv u stadií endometriózy I–III znamenalo žluté zabarvení nepatrně lepší výsledky IUI než červené zabarvení.

Dle této studie má pánevní endometrióza s detekovatelnou volnou tekutinou v dutině břišní na UZ negativní efekt na následné těhotenství po intrauterinní inseminaci.

(boba)

Zdroj: Wu H. M., Tzeng C. R., Chen CH., et al. Pelvic endometriosis with peritoneal fluid reduces pregnancy rates in women undergoing intrauterine insemination. Taiwanese Journal of Obstetrics and Gynecology. 2013 Dec; 52 (4): 512–5.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Rozhovor: Michel Pettigrew, prezident společnosti Ferring

Prezident Ferring Pharmaceuticals o tom, čím je Ferring výjimečný. Předtím, než před více než 10 lety převzal vládu nad Ferring Pharmaceuticals, toho Michel Pettigrew o této společnosti mnoho nevěděl. Přesto oceňoval, že je jiná než ostatní velké farmaceutické firmy. Čím je Ferring výjimečný? Podle jeho představitele k tomu přispívají dvě věci: specifická vlastnická struktura a v neposlední řadě koncept „kontrolovaného podnikání“.

Velké děti po kryoembryotransferu

Celosvětově se díky metodám asistované reprodukce narodilo již přes pět milionů dětí a stále vzrůstá podíl dětí narozených po transferu kryokonzervovaných embryí. Děti narozené po kryoembryotransferu mají vyšší průměrnou váhu než děti narozené po embryotransferu čerstvém. Může za to maternální faktor, nebo je to způsobeno kryokonzervací?

IVF v přirozeném cyklu pro subfertilní páry

Subfertilita postihuje 15 až 20 % párů snažících se o početí. Přestože je běžným standardem v takových případech nabídnout páru metody asistované reprodukce, a to především IVF s řízenou ovariální hyperstimulací, což je metoda drahá a zatížená vysokým rizikem nežádoucích účinků. Proto by IVF v přirozeném cyklu či v modifikovaném přirozeném cyklu mohla být bezpečnější a levnější alternativou léčby subfertilních párů.Všechny novinky