Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Originální mesalazin v nové lékové formě – PENTASA SACHETS 2 g

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 8.6.2011

Originální mesalazin v nové lékové formě – PENTASA SACHETS 2 g

Ulcerózní kolitida snadno pod kontrolou

Novým pokrokem v léčbě idiopatických střevních zánětů jsou nové sáčky s obsahem 2 g mesalazinu Pentasa Sachets 2 g. Jde o jediný přípravek na trhu s tímto obsahem účinné látky, která umožňuje pacientům s ulcerózní kolitidou podávání jedné dávky jednou denně pro udržení remise. Produkt je dostupný od 1. 6. 2011.

Pohodlné užívání 1× denně

Pentasa Sachets 2 g i tablety s prodlouženým uvolňováním lze užívat jen jedenkrát denně, čímž se zvyšuje compliance k léčbě. Relativně nově dostupná léková forma mikrogranulí v sáčku (Pentasa Sachets) nabízí přidanou hodnotu ve formě zvláště snadného užívání – obsah sáčku stačí nasypat do úst a zapít vodou. Sáčky jsou velmi výhodné i u polykacích obtíží. Pokud pacient není schopen spolknout ani granule ze sáčku, je možné snadné podání gastrickou sondou.

Mesalazin je k dostání v několika formách:

  • Tablety s prodlouženým uvolňováním tvořené mikrogranulemi.
  • Sáčky s mikrogranulemi.
  • Přípravky pro rektální aplikaci – čípky a rektální suspenze pro klysma. Mikrogranule obalené např. v ethylcelulóze slouží k rovnoměrnému uvolňování účinné látky v celé oblasti v průběhu celého zažívacího ústrojí od duodena až po rektum. Rektální čípky a suspenze jsou indikovány při postižení aborálního úseku trávicího traktu. Obě aplikační formy – perorální i rektální – lze u rozsáhlých postižení s výhodou kombinovat.

Indikace

Intestinální antiflogistikum mesalazin má své pevné místo v léčbě Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy již 25 let. V roce 1986 byl syntetizován firmou Ferring ve Švédsku a uveden na trh pod názvem Pentasa®, pod kterým je dostupný i pacientům v České republice.

Mesalazin je indikován k léčbě lehkých až středně těžkých forem obou idiopatických střevních zánětů. Účinkuje vícero mechanismy, jež nejsou dosud všechny zcela objasněny. Díky svému antiproliferativnímu efektu snižuje mesalazin u pacientů s idiopatickými střevními záněty riziko vzniku kolorektálního karcinomu.

Mesalazin může být používán jak v monoterapii, jak v kombinaci – například s kortikosteroidy, imunosupresivy a preparáty biologické léčby.

(jav)

Zdroj: SPC Pentasa Sachet 1 g a 2 g

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Porucha signalizační dráhy pro interleukin 10 vymezuje podskupinu pacientů s IBD

Časně manifestovaná zánětlivá střevní onemocnění, k rozvoji kterých dojde v průběhu prvního roku života, jsou s největší pravděpodobností odrazem vrozeného defektu klíčových mechanizmů regulace střevní homeostázy.

Vliv terapie azathioprinem na průběh těhotenství u pacientek s IBD

Bezpečností terapie thiopuriny v těhotenství u pacientek se zánětlivým střevním onemocněním (inflammatory bowel disease, IBD) se dosud zabývalo pouze několik málo studií.

Vliv užívání antibiotik v dětském věku na riziko rozvoje zánětlivých střevních onemocnění

Složení střevní mikroflóry je v současnosti považováno za významný faktor uplatňující se v etiopatogenezi zánětlivých střevních onemocnění (IBD) a může být ovlivněno užíváním antibiotik.Všechny novinky