Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nový koncept kontinentní ileostomie: T-pouch

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 24.5.2009

Nový koncept kontinentní ileostomie: T-pouch

První kontinentní ileostomie byla popsána Kockem již v r.1969. Jednalo se o vysokoobjemový, nízkotlaký rezervoár s vchlípeným segmentem střeva, který plnil funkci chlopně. Tato metoda umožňovala pacientům vyprázdnění rezervoáru jednoduchým zavedením katétru. Přestože Kockova kontinentní ileostomie je všeobecně akceptována, 15–40 % jedinců vyžaduje chirurgickou revizi. Mezi nejčastější komplikace ileostomie dle Kocka se řadí insuficience chlopně a obtížná intubace. V urologii byl přijat modifikovaný Kockův pouch s cílem kontinentní diverze moči, ovšem i zde docházelo ke strikturám chlopně na podkladě ischemie a k formování konkrementů kolem exponovaných staplerových svorek.

Cílem provedené studie bylo vytvoření kontinentní ileostomie bez nutnosti vytvoření chlopně vchlípením segmentu střeva. Dalším požadavkem bylo zachování krevního zásobení v oblasti chlopně. Tomuto účelu odpovídá nejlépe nový koncept T-pouche, osvědčeného a vyvinutého urology v roce 1998. Studie se zúčastnilo 6 pacientů po proktokolektomii, jež byla provedena buď pro ulcerózní kolitidu, nebo pro familiární adenomatózní polypózu.

Konstrukce T-pouche sestává z izolace terminální části tenkého střeva i s cévním zásobením. Chlopňový mechanismus je pak vytvořen tím, že tento izolovaný segment je vložen mezi dvě kličky střeva adaptované tak, že tyto kličky vytvoří serózní tunel, jímž střevo prochází. Tyto dvě kličky střeva představují současně vlastní pouch.

Ačkoli dlouhodobé výsledky ještě nejsou k dispozici, lze konstatovat, že nový koncept vytvoření T-pouche jako rezervoáru stolice pro kontinentní ileostomii se jeví jako velmi nadějný a znamená značné zlepšení ve srovnání s tradičním pouchem dle Kocka.

Zdroj:

  • Kaiser A. M., Stein J. P., Beart R. W. Jr. T-pouch: a new valve design for a continent ileostomy. Dis Colon Rectum 2002; 45: 411–415.
(jos)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Neplodnost a její léčba v rozvojových zemích

Negativní důsledky neplodnosti v rozvojových zemích mají pro bezdětné páry dalekosáhlejší důsledky než v západních zemích.

Podávání mesalazinu jednou nebo dvakrát denně pro udržení remise ulcerózní kolitidy: demografická a základní data dvanáctiměsíční jednoduše zaslepené randomizované kontrolní studie

Současná terapie ulcerózní kolitidy využívající 5-ASA většinou vyžaduje podávání léku několikrát v průběhu dne, což může vést ke snížené adherenci k léčbě...

Komplikace stomií a jejich četnost

Komplikace stomií představují pro pacienty výrazné zhoršení kvality jejich života. Organizace WOC provedla monitoring výskytu těchto komplikací. Zmíněný výzkum se týkal sběru dat z 21 studií publikovaných v Anglii od ledna roku 1990 do srpna 2007. Studie zahrnovaly statistické údaje o počtu pacientů s různými komplikacemi po kolostomii, ileostomii či urostomii.Všechny novinky