Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Někteří pacienti s nespecifickými střevními záněty dostávají výrazně vyšší dávku radiace

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 20.11.2008

Někteří pacienti s nespecifickými střevními záněty dostávají výrazně vyšší dávku radiace

Průměrná roční dávka ionizujícího záření, kterou pacienti s idiopatickými střevními záněty (IBD – inflammatory bowel disease) dostávají, je srovnatelná s přirozenou radiací, které je vystavena většina Američanů a Evropanů. Nasvědčují tomu výsledky nové studie lékařů z Mayo Clinic v Minnesotě, publikované v srpnovém vydání odborného časopisu American Journal of Gastroenterology. Tým lékařů pod vedením doktorky Peloquinové ale také zjistil, že čtvrtina pacientů s IBD ve zkoumaném souboru dostávala dávky radiace dvakrát až jedenáctkrát vyšší, než jaké je přirozené radiační pozadí.

Do studie bylo zařazeno 103 pacientů s Crohnovou nemocí a 112 pacientů s ulcerózní kolitidou, kteří byly vystaveni radiaci z diagnostických důvodů. Průměrný věk v obou skupinách byl 39 let, průměrná doba následného pozorování byla 9 let. Sledovaní jedinci se podrobili celkem 3782 rentgenovým a CT vyšetřením.

Průměrná účinná dávka radiace byla 1,2 mSv na rok u pacientů s ulcerózní kolitidou a 3,1 mSv na rok u pacientů s Crohnovou nemocí. Průměrná celková účinná dávka u ulcerózní kolitidy byla 10,5 mSv na rok a u Crohnovy nemoci 26,6 mSv na rok. Celkem 25 % pacientů s nejvyšší dávkou ale obdrželo 251,4 mSv (ulcerózní kolitida) a 279,2 mSv (Crohnova nemoc).

Při zohlednění délky trvání nemoci byla u pacientů s Crohnovou chorobou dávka záření 2,46krát vyšší než u pacientů s ulcerózní kolitidou. Autoři studie podotýkají, že vyšší dávku záření u pacientů s Crohnovou nemocí zapříčiňuje fakt, že v této skupině je CT využíváno častěji – především pro zobrazení a diagnostiku extraluminálních komplikací.

Z celkové účinné dávky u pacientů s Crohnovou nemocí se podílelo 40 % CT vyšetření. Riziko, které pro pacienty s IBD radiační zátěž představuje, zůstává nejasné. I přesto je zapotřebí využít možností, které nabízejí další diagnostické modality, nevystavující pacienty ionizujícímu záření. Vhodná je zejména magnetická rezonance a kapsulová endoskopie. Tyto alternativní metody se zřejmě uplatní především u pacientů, kteří vyžadují časté vyšetření zobrazovacími metodami.

Zdroj:

(hak)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Splnila HPV vakcína očekávání?

Lidský papilomavirus (HPV) sérotypů 16 a 18 je zodpovědný za vznik prekanceróz a pozdější rakoviny děložního čípku. Tyto prekancerózní léze vyžadují obvykle odstranění postižené části děložního čípku, což může mimo jiné přinášet problémy v případě, že chce žena později otěhotnět.

Alternativní metody v léčbě IBD

Na Rush University v americkém Illinois byly v červnu zahájeny dvě nové studie. První z nich si klade za cíl popsat vliv alternativní medicíny na zdravotní stav pacientů s ulcerózní kolitidou....

Genitální tuberkulóza jako nejčastější příčiny tubární infertility u žen v Indii

Tuberkulózou indukovaná obstrukce vejcovodů stojí za téměř polovinou všech případů tubární infertility u žen, které v Indii vyhledají centrum asistované reprodukce. V Indii byly analyzovány záznamy 140 žen, které podstoupily fertilizaci in vitro v první polovině roku 2007 (leden–červen).Všechny novinky