Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nedostatek vitaminu D zvyšuje u pacientů s IBD riziko osteoporózy

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 27.12.2010

Nedostatek vitaminu D zvyšuje u pacientů s IBD riziko osteoporózy

Nedostatek vitaminu D u pacientů s nespecifickým střevním zánětem (IBD) zvyšuje riziko osteoporózy, osteopenie a abnormální kostní minerální denzity (BMD). Tato zjištění byla nedávno prezentována na 75. výročním vědeckém setkání společnosti American College of Gastroenterology v San Antoniu v Texasu.

Této kohortové prospektivní studie se účastnilo celkem 161 pacientů s IBD ve věku 10–70 let. U 22 % z těchto pacientů byla zachycena snížená BMD a diagnostikována osteoporóza nebo osteopenie, přičemž polovina z nich byla mladší 50 let. Nedostatek vitaminu D byl definován jako hladina 25-hydroxycholekalciferolu nižší než 30 ng/ml. Za abnormální denzitometrické nálezy byly považovány ty, při kterých byla diagnostikována osteoporóza nebo osteopenie.

Na základě výsledků předchozích studií se předpokládalo, že vysoká prevalence osteoporózy a abnormální BMD u pacientů s IBD je zřejmě způsobena jak užíváním kortikoidů a nadbytkem zánětlivých cytokinů, tak i malabsorpcí vápníku a vitaminu D. A právě souvislostí mezi nedostatkem vitaminu D a abnormální kostní minerální denzitou u pacientů s IBD se zabývali autoři této studie.

Zjistili, že pacienti s abnormální BMD trpěli významně častěji nedostatkem vitaminu D než pacienti s normální BMD. Navíc pacienti s Crohnovou nemocí (CN), kteří měli zároveň nedostatek vitaminu D, měli 4krát vyšší pravděpodobnost abnormální BMD ve srovnání s pacienty s ulcerózní kolitidou (UC). Tenhle jev je pochopitelný, jelikož při CN je na rozdíl od UC postiženo zpravidla i tenké střevo, kde dochází ke vstřebávání většiny živin. Nicméně ze studie vyplývá, že v obou skupinách (CN i UC) byl u pacientů s osteoporózou zachycen nedostatek vitaminu D významně častěji, a to bez ohledu na užívání kortikoidů.

(mik)

Zdroj:

  1. American College of Gastroenterology (ACG), 75th Annual Scientific meeting, San Antonio, Texas, USA. Prezentováno dne 18. října 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zobrazovací metody v managementu IBD

Na 75. výročním zasedání American College of Gastroenterology (ACG) v San Antoniu v Texasu bylo prezentováno několik studií dokladujících účinnost a bezpečnost využití magnetické rezonance a kapslové endoskopie u pacientů s nespecifickými střevními záněty (IBD).

Automatizované volumetrické hodnocení rostoucích folikulů v IVF cyklech

Nejdůležitějším cílem u kontrolované ovariální stimulace v IVF cyklech je získání mnohočetných, reprodukce schopných oocytů. Morfologické hodnocení stavu folikulů před zahájením ovulace je založeno na opakovaném transvaginálním vyšetřování vaječníků.

Možnosti zhodnocení ovariální rezervy pacientek v cyklech IVF

V současné době se zvyšuje počet žen ve věku nad 40 let, které vyjadřují přání mít dítě. V Evropě stoupl počet žen využívajících metody asistované reprodukce na 15,4 % pro metodu IVF (in vitro fertilizaci) a na 13 % pro ISCI (intracytoplazmatickou injekci spermie). Pro plánování IVF/ISCI cyklu je důležité mít na paměti, že se u řady žen v této věkové kategorii jedná o primární sterilitu. Procento úspěšnosti IVF/ISCI cyklů se pohybuje mezi 7,7 a 1,9 % pro ženy mezi 42. až 44. rokem života.Všechny novinky