Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nanotechnologie slibuje odhalení dosud nepoznaných příčin neplodnosti

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 19.3.2014

Nanotechnologie slibuje odhalení dosud nepoznaných příčin neplodnosti

Výzkum lidských spermií v souvislosti s neplodností je vzhledem k jejich malé velikosti, neobvyklému tvaru a omezené schopnosti přežít mimo organismus nesnadný. Změnu by ale podle vědců z Oxfordské univerzity mohlo přinést uplatnění nanotechnologie v této oblasti.

Diagnostika i terapie

Nová metoda, jež byla nedávno představena v medicínském časopise Nanomedicine: Nanotechnology, Biology and Medicine, by mohla být v budoucnu nápomocna při odhalení příčin doposud nevysvětlené neplodnosti a zároveň by jí bylo možné využít také k léčbě neplodných párů. K diagnostice a terapii sterility by měly sloužit porézní křemičité nanočástice, které mohou být naplněny lékem či například fluorescenční látkou a následně vloženy přímo do pohlavní buňky.

Výzkumy na kančích spermiích

Vědci během vývoje nové technologie použili kančí spermie, a to z důvodu jejich vysoké podobnosti spermiím lidským, co se velikosti, tvaru a aktivity týče. Ukázalo se, že navázání nanočástic na spermie kance nevede k podstatným změnám v jejich vlastnostech. Samotné navázání je přitom velmi jednoduché, postačí expozice spermií nanočásticím v prostředí Petriho misky. Celá procedura je natolik rychlá, že je nebezpečí poškození pohlavních buněk vlivem vnějšího prostředí minimální.

Dr. Natalia Barkalina, hlavní autorka studie, věří, že díky nanočásticím bude možné během několika let vysvětlit a diagnostikovat raritní případy neplodnosti a v delší budoucnosti podobnou cestou také sníženou plodnost léčit. K tomu je ale nezbytné ověřit, zda je nová metoda uplatnitelná rovněž v případě spermií lidských, k čemuž by měly posloužit další výzkumy.

(veri)

Zdroj: Natalia Barkalina, Celine Jones, Junaid Kashir, et al. Effects Of Mesoporous Silica Nanoparticles Upon The Function Of Mammalian Sperm In Vitro. Nanomedicine: Nanotechnology, Biology and Medicine, 2013. DOI: 10.1016/j.nano.2013.10.011

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Poslední fáze maturace oocytů pomocí GnRH agonistů a různé protokoly podpory luteální fáze – ovlivňují endometriální genovou expresi?

Pro závěrečnou maturaci oocytů mohou být použity GnRH agonisté, jež mají navíc tu výhodu, že po jejich aplikaci nedochází k vyplavení vazoaktivních látek, což je součástí užívání protokolu s hCG. Tím je sníženo riziko vzniku hyperstimulačního syndromu. Jak tato aplikace ovlivňuje endometriální genovou expresi v kombinaci s různými protokoly na podporu luteální fáze?

Pánevní endometrióza spojená s volnou tekutinou v peritoneální dutině snižuje úspěšnost otěhotnění po intrauterinní inseminaci

Efekt volné tekutiny v peritoneální dutině u endometriózy byl v posledních letech poměrně podrobně studován. Většina studií zjistila, že volná tekutina je toxická pro embryo, může bránit zachycení vajíčka vejcovodem a může snižovat motilitu spermií a tak negativně ovlivňuje úspěšnost oplození.

Rozhovor: Michel Pettigrew, prezident společnosti Ferring

Prezident Ferring Pharmaceuticals o tom, čím je Ferring výjimečný. Předtím, než před více než 10 lety převzal vládu nad Ferring Pharmaceuticals, toho Michel Pettigrew o této společnosti mnoho nevěděl. Přesto oceňoval, že je jiná než ostatní velké farmaceutické firmy. Čím je Ferring výjimečný? Podle jeho představitele k tomu přispívají dvě věci: specifická vlastnická struktura a v neposlední řadě koncept „kontrolovaného podnikání“.Všechny novinky