Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

N-acetyl-L-cystein v kombinaci s mesalazinem přináší znatelné zlepšení u pacientů trpících ulcerózní kolitidou

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 23.7.2009

N-acetyl-L-cystein v kombinaci s mesalazinem přináší znatelné zlepšení u pacientů trpících ulcerózní kolitidou

Tým vedený Luisem Gonzálesem Guijarrem, profesorem biochemie a molekulární biologie na Univerzitě de Alcalá (UAH), ve spolupráci s farmaceutickou firmou Farmasierra S.L. provedl pilotní studii účinku N-acetyl-L-cysteinu v kombinaci s mesalazinem u pacientů trpících mírnou až středně těžkou ulcerózní kolitidou. Studie přinesla lepší výsledky při použití této kombinace, než má samotná léčba mesalazinem.

N-acetyl-L-cystein odstraňuje volné radikály

N-acetyl-L-cystein je prekurzor molekuly glutathionu, která spolu s glutathion-peroxidázou eliminuje peroxid vodíku. Cílem podávaní NAC spolu s mesalazinem je eliminace peroxidu vodíku a redukce počtu volných radikálů, které jsou při ulcerózní kolitidě hojně produkovány zánětlivými buňkami.

Vývoj nového léku čeká ještě dlouhá pouť

Studie se uskutečnila ve spolupráci španělských nemocnic Gregorio Marañón a Princesa. Je teprve prvním krokem dlouhého procesu, který musí proběhnout ještě před tím, než se lék dostane do lékáren. Nyní je třeba začít spojením mesalazinu a NAC do jednoduchého produktu a nasměrovat molekulu do zaníceného střeva použitím speciálního obalu, který by se degradoval při určitém pH až v tlustém střevě.

Profesor Guijarro zdůrazňuje, že je nutné průběžně zaznamenávat klinické a biochemické účinky léčiva k doložení předběžných indikací. V současné době mnoho výzkumných skupin pracuje na možnostech aplikace NAC v léčbě rozličných patologií, jako je diabetes nebo třeba závislost na alkoholu či kokainu. N-acetyl-L-cystein může být zároveň výbornou prevencí proti rakovině tlustého střeva! Prozatím se NAC používá v léčbě CHOPN a k minimalizování následků nastydnutí a chřipky. Jeho protektivní vlastnosti na játra z něj činí vhodný prostředek ke zvládání intoxikací paracetamolem.

Mesalazin s NAC nemají žádné nežádoucí účinky

Každý pokrok v léčbě ulcerózní kolitidy má velký význam, protože nemoc významně zhoršuje kvalitu života. V současnosti vyvíjená nová a extrémně silná biologická léčba způsobuje oproti léčbě NAC v kombinaci s mesalazinem negativní vedlejší účinky a je velmi nákladná. „Každé zlepšení aplikace běžně dostupných léků potažených enterorezistentním povrchem a kombinace léčiv představuje menší riziko a snížení sociálních výdajů,“ uvádí González Guijarro.

„Budoucnost léčby nemocí je v přizpůsobení léčby. Na to, aby bylo léčivo účinné, se musí brát v úvahu věk a váha pacienta. Také genetická informace poskytne klíč k určení, zda bude molekula účinná pro konkrétní pacienty,“ uzavírá profesor UAH.

(pum)

Zdroj:

  • World J Gastroenterol 2008 May 14; 14 (18): 2851–2857.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Psychologický dopad Crohnovy nemoci na pacienty v remisi

Pacienty s Crohnovou chorobou v remisi trápí nejenom příznaky a obtíže této nemoci, ale mohou trpět například i anxietou nebo depresemi. Protože o vlivu mezi nespecifickými střevními záněty a jejich dopadem na psychiku pacienta nebylo publikováno mnoho studií, rozhodli se to španělští vědci napravit...

Screening ovariální rezervy u neplodných žen

Ovariální rezerva je termín, který se používá k hodnocení kapacity vaječníků. Poskytuje nám informaci o rezervním počtu oocytů, které jsou vaječníky schopny poskytovat k případnému oplodnění.

Molekulární podstata účinku mesalazinu v prevenci kolorektálního karcinomu

Pacienti trpící ulcerózní kolitidou či Crohnovou chorobou mají vyšší riziko vzniku kolorektálního karcinomu, který se vyvíjí na podkladě chronického zánětu střev. Ačkoliv nezvratné důkazy stále chybí, podle epidemiologických i experimentálních studií mohou léky užívané k farmakoterapii idiopatických střevních zánětů, jako je mesalazin, snižovat incidenci CRC asociovaného s kolitidou.Všechny novinky