Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Mechanická expanze zona pellucida u lidských rozmrazených embryí - nová metoda asistovaného hatchingu

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 3.11.2010

Mechanická expanze zona pellucida u lidských rozmrazených embryí - nová metoda asistovaného hatchingu

Narušení zona pellucida blastocysty (tzv. hatching) v období implantace je kritickou fází vývoje oplozeného vajíčka a je podmínkou vzniku gravidity. K narušení tohoto procesu může dojít u čerstvých i rozmrazených kryokonzervovaných embryí následkem prodloužené kultivace v arteficiálním prostředí, které pak způsobuje "ztvrdnutí" zona pellucida (ZP). Rovněž technika zamrazení a následného rozmrazení embryí může ovlivnit vlastnosti ZP.

Techniky asistovaného hatchingu (AH), které mají za úkol ztenčit nebo porušit ZP, zahrnují mechanickou, chemickou, enzymatickou a laserovou manipulaci. Podle některých literárních údajů kompletní porušení ZP má za následek abnormální blastocystovou expanzi, ztrátu blastomer a snížení ochranné funkce membrány proti infekčním a imunologickým agens. Diskutován je také negativní dopad ztenčené ZP.

Ve snaze předejít potenciálním nevýhodám byla vyvinuta nová metoda mechanického AH, inspirovaná přirozeným rozpínacím efektem blastocysty na ZP. Tato metoda nezpůsobí porušení ani ztenčení ZP, ale pomocí injikovaného hydrostatického tlaku ji rozepne.

Autoři studie tuto metodu aplikovali na rozmrazená kryokonzervovaná embrya ve stáří tří dnů. Studie se zúčastnily pacientky, u kterých selhal první IVF/ISCI cyklus s transferem či bez transferu čerstvého embrya. Pacientky byly randomizovány do skupiny s asistovaným hatchingem (AH), kdy byla ZP u rozmrazených embryí expandována pomocí hydrostatického tlaku, a do kontrolní skupiny, u které byla zona pellucida propíchnuta ICSI jehlou bez expanze ZP.

U AH skupiny bylo rozmrazeno 244 embryí a 178 z nich (73,0 %) přežilo, u kontrolní skupiny přežilo 190 (73,4 %) z 259 embryí. Morfologické vlastnosti blastomer byly pečlivě monitorovány u obou skupin. I když bylo u obou skupin transferováno stejné množství embryí, v AH skupině bylo prokázáno statisticky významně vyšší procento implantace a vyšší hodnoty klinické „pregnancy rate“.

Mechanická expanze zona pellucida pomocí injikovaného hydrostatického tlaku u třídenních rozmrazených kryokonzervovaných embryí přispěla ke zvýšení implantace ve srovnání s kontrolní skupinou.

(moa)

Zdroj: Fertil Steril 2010(Sep);94(4):1302-1307. doi:10.1016/j.fertnstert.2009.08.014

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Komorbidity u syndromu dráždivého tračníku

U pacientů se syndromem dráždivého tračníku (IBS) se často setkáváme s přidruženými negastrointestinálními příznaky, tzv. komorbiditami, které významně zvyšují náklady na zdravotní péči. Cílem studie amerických autorů proto bylo určit, jestli mají pacienti s IBS vyšší riziko specifických negastrointestinálních poruch, nebo vykazují spíše všeobecnou tendenci stěžovat si na více symptomů.

Riziko pozdějšího chirurgického výkonu u dětí s Crohnovou chorobou

Podle výsledků americké studie provedené pod vedením doktora LeLeika nevedlo časné zahájení imunomodulační terapie ke snížení rizika pozdějšího chirurgického výkonu v dutině břišní. Autoři se ve své práci podrobněji zabývali prediktory chirurgického výkonu u dětí s Crohnovou chorobou.

Jsou za syndrom dráždivého tračníku odpovědné infekce?

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) se řadí k funkčním poruchám gastrointestinálního traktu. Podobně se po dlouhá léta pohlíželo i na vředovou chorobu gastroduodena, než bylo prokázáno, že klíčovým etiologickým agens pro vznik této nemoci je bakterie Helicobacter pylori....Všechny novinky