Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Krátkodobě působící β2-agonisté (SABA) ve formě tablet a čípků se již nesmějí podávat k potlačení předčasného porodu

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 24.1.2014

Krátkodobě působící β2-agonisté (SABA) ve formě tablet a čípků se již nesmějí podávat k potlačení předčasného porodu

V ČR se jedná o přípravky obsahující hexoprenalin. Injekční formy SABA můžou být nadále používány pouze za předepsaných podmínek. Toto rozhodnutí Evropské lékové agentury (EMA) vychází z rizika závažných a fatálních kardiovaskulárních (KV) příhod u matky i plodu při dlouhodobém podávání SABA. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal uvedené oznámení 24. 10. 2013.

Z důvodu hlášených kardiovaskulárních příhod v souvislosti s použitím SABA v porodnictví provedl Farmakovigilační výbor pro posuzování rizik European Medicines Agency (EMA) přezkoumání dostupných dat (klinické studie, poregistrační data, hlášené nežádoucí účinky, literatura) u fenoterolu, hexoprenalinu, isoxsurpinu, ritordinu, salbutamolu a terbutalinu. Vzhledem k tomu, že SABA jsou spojeny s na dávce nezávislými kardiovaskulárními nežádoucími účinky u matky a plodu včetně ischemie myokardu a plicního edému a v randomizovaných studiích nebyl prokázán významný vliv tokolýzy na perinatální morbiditu či mortalitu, došel výbor k závěru, že rizika těchto látek ve formě tablet a čípků převažují nad jejich přínosy v gynekologických indikacích. U přípravků, které mají pouze gynekologickou indikaci (v ČR Gynipral 0,5 mg tablety), byla zrušena registrace a byly staženy z trhu k 25. 11. 2013.

Dále bylo zjištěno, že injekční formy SABA jsou účinné při krátkodobé tokolýze (do 48 hod.), během níž je možné provést základní kroky ke zlepšení stavu dítěte. Výbor doporučil omezit jejich použití na dobu 48 hodin k potlačení předčasného porodu mezi 22. a 37. týdnem těhotenství, k zevnímu obratu plodu či v případě nouze. Jejich podávání musí probíhat pod dohledem specialisty za přísného monitorování matky i plodu. Nelze je použít u žen se srdečním onemocněním zjištěným dle anamnézy či doporučeného podrobného vyšetření.

V informacích o přípravku dotčených léčiv bude posílena informace o jejich kardiovaskulárním riziku. Zdravotničtí pracovníci musejí také hlásit všechny nežádoucí účinky s možnou souvislostí s podáním SABA Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Lékaře informoval o těchto změnách SÚKL písemně 30. 9. 2013.

(zza)

Zdroj: www.sukl.cz

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv expozice tabákovému kouři na míru oxidačního stresu v antrálním folikulu a výsledky asistované reprodukce

Cigaretový kouř může negativně ovlivňovat lidský reprodukční systém u aktivních i pasivních kuřáků. Z výsledků předkládané studie se ale zdá, že tento negativní vliv je způsoben nepřímo zhoršením kvality vajíček a jejich vyzrávání.

Individualizované rozhodování o IVF: kalkulace šance na těhotenství

Pro zlepšení poradenství, selekce pacientů a klinického rozhodování o IVF bylo vyvinuto mnoho předpovědních modelů. Avšak s inovacemi v klinických a laboratorních protokolech jsou tyto modely již zastaralé. Jsme tedy nyní schopni předpovídat šance na otěhotnění, a to již před prvním IVF cyklem? Na to odpoví nizozemská kohortová studie.

Klasifikace a diagnostika ženské sexuální dysfunkce

Ženské sexuální dysfunkce zahrnují skupinu sexuálních obtíží postihující ženy všech věkových kategorií. Klasifikační systém sexuálních dysfunkcí žen se vyvíjel od lineárních kategorizací sexuální touhy, vzrušení, orgasmu a bolestivých potíží po komplexní a všezahrnující kategorie. Momentálně je klíčovým faktorem pro definování sexuálního problému jako poruchy osobní nepohodlí.Všechny novinky