Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kouření u pacientů s IBD – kdy pacienti přestávají kouřit?

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 20.9.2010

Kouření u pacientů s IBD – kdy pacienti přestávají kouřit?

Kouření, ať už aktivní, nebo pasivní, ovlivňuje vznik a průběh zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Zatímco u Crohnovy choroby zánět zhoršuje, u ulcerózní kolitidy naopak může mít pozitivní účinek. Jak ve své studii zkoumali vědci a lékaři z holandské University of Groningen, kouření, a hlavně jeho ukončení má na střevní záněty u pacientů vliv. Studie byla publikována v odborném medicínském periodiku Journal of Crohn’s and Colitis.

Jak kouření u IBD působí?

Kouření hraje u zánětlivých střevních onemocnění obojakou úlohu. U Crohnovy choroby střevní zánět a jeho průběh zhoršuje, u ulcerózní kolitidy naopak pacientům prospívá. Záleží však i na tom, kdy pacient s kouřením začne a také kdy přestane. To ve své studii posuzovali holandští gastroenterologové a psychologové.

Do studie zahrnuli celkem 820 pacientů s diagnostikovaným střevním zánětem. Těm byl zaslán dotazník týkající se jak aktivního, tak i pasivního kouření. Na dotazník odpovědělo celkem 675 pacientů, přičemž 380 mělo potvrzenou Crohnovu chorobu a 295 trpělo ulcerózní kolitidou. Výsledky byly velice zajímavé.

Paradoxní zjištění

Ačkoliv kouření pacientům s ulcerózní kolitidou spíše prospívá než škodí, končili s kouřením daleko častěji než pacienti s Crohnovou chorobou. Tabáku před diagnózou nemoci se totiž vzdalo 63 % pacientů s ulcerózní kolitidou oproti pouhým 22 % pacientů s Crohnovou chorobou. Co se závislosti na tabáku a obtíží s odvykáním týče, z dotazníkové studie nevyplynuly žádné vážnější rozdíly mezi pacienty s ulcerózní kolitidou a s Crohnovou chorobou.

Naopak po stanovení diagnózy se nikotinu vzdala téměř polovina pacientů s Crohnovou chorobou. Tito pacienti se ale, oproti pacientům s ulcerózní kolitidou, také častěji ke kouření navraceli. U pasivního kouření není rozdíl Zatímco u aktivního kouření se obě skupiny v některých aspektech poměrně zásadně lišily, u pasivního kouření tomu bylo právě naopak. Mezi pacienty s ulcerózní kolitidou nebyl rozdíl oproti pacientům s Crohnovou chorobou. Roli nehrálo jak současné, tak ani dřívější pasivní kouření.

Přesto studie své výsledky přinesla. Podle lékařů je ještě poměrně velký prostor pro edukaci pacientů s Crohnovou chorobou o škodlivosti kouření. Právě tito pacienti se totiž v době remise ke kouření navraceli nejčastěji, a to i přesto, že kouření Crohnovu chorobu zhoršuje.

(kam)

Zdroj:

  1. van der Heide F. et al.: Active and passive smoking behaviour and cessation plans of patients with Crohn’s disease and ulcerative colitis, Journal of Crohn’s and Colitis , Volume 4, Issue 2, Pages 125–131.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Cytokiny jako prediktor gravidity u pacientek léčených metodou IVF – ISCI

Fyziologická funkce ovarií je ovlivňována řadou regulačních mechanismů, mezi které zahrnujeme steroidní hormony, gonadotropiny, růstové faktory a cytokiny.

Mesalazin po lokální aplikaci do mukózy rekta

Mesalazin patří mezi nejčastěji užívané léky v terapii střevních zánětů. Hojně se používá například při léčbě ulcerózní kolitidy. Jaké jsou jeho koncentrace přímo po lokální aplikaci na sliznici rekta, zjišťovali italští lékaři z fakultní nemocnice při University of L’Aquila.

Psychiatrická onemocnění a terapie neplodnosti

Neplodnost je obecný lékařský a sociální problém, postihující 10–15 % párů během jejich života. Je provázena emočním distresem a smutkem a řada pacientů ji považuje za nejrušivější zážitek v životě.Všechny novinky