Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Infertilita a obezita – je zde souvislost s ovariálním prostředím?

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 6.9.2009

Infertilita a obezita – je zde souvislost s ovariálním prostředím?

Obézní ženy vykazují změny v preovulačním folikulárním prostředí, které ukazují na spojitost mezi obezitou a sníženou schopností otěhotnění.

Vlastnosti vajíček jsou ovlivňovány prostředím, ve kterém dochází k jejich vývinu. Na univerzitě v australském Adelaide byla provedena studie, která shledala, že obézní ženy mají v tekutině obklopující oocyty abnormálně vysoké hladiny tuku a zánětlivých parametrů. To může mít vliv na vývojový potenciál oocytů. U obézních žen je doba potřebná k otěhotnění delší, a to dokonce i tehdy, pokud jsou mladšího věku a mají pravidelný menstruační cyklus.

Studie zahrnovala 96 žen, které navštěvovaly privátní kliniku zabývající se léčbou infertility. Tyto ženy byly rozděleny do skupiny buď s normální hmotností, nadváhou, nebo obezitou. Jako kritérium byl použit standardní index tělesné hmotnosti. U žen ze všech skupin byla analyzována folikulární tekutina získaná při odběru vajíček. Vyšetřovány byly hladiny hormonů a metabolitů spolu s genovou expresí v granulóze a nakupených buňkách.

S rostoucí hodnotou indexu tělesné hmotnosti narůstaly i hladiny inzulínu, laktátu, triglyceridů a C-reaktivního proteinu. Hladina globulinu, který váže pohlavní hormony (sex hormone binding globulin – SHBG), se naproti tomu snižovala. Rovněž byly zaznamenány malé rozdíly v genech regulujících inzulín mezi ženami ze skupiny s normální hmotností a nadváhou.

Bude zapotřebí dalšího výzkumu ke zjištění, jak přesně tyto lokální změny ovariálního prostředí ovlivňují ovariální funkci a kvalitu oocytů. Už teď je ale podle této studie pravděpodobné, že takové ovlivnění je zřejmě signifikantní.

(skl)

Zdroj: Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, May 2009; DOI: 10.1210/jc.2008-2648

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Běžné chemikálie a ovlivnění fertility

Běžné chemické látky, vyskytující se v oblečení, kobercích a obalech na jídlo, mohou negativně ovlivňovat ženskou plodnost. Podle nové studie provedené v Dánsku tyto látky prodlužují dobu, za kterou dojde k početí.

Náhodný maligní karcinoid u Crohnovy choroby – kazuistika

Souvislost mezi Crohnovou chorobou a adenokarcinomy tenkého i tlustého střeva je poměrně dobře známá. Zato o souvislosti mezi Crohnovou chorobou a maligním karcinoidem v ileu se toho zase tolik neví. Jeden takový případ popsali kanadští lékaři. Publikovali ho v odborném časopise Canadian journal of surgery.

Příjem tučných mléčných výrobků snižuje riziko anovulační infertility

Příjem tučných mléčných výrobků je pravděpodobně spojen s nižším rizikem vzniku anovulační infertility, zatímco vysoký příjem nízkotučných mléčných produktů riziko anovulační infertility zvyšuje.Všechny novinky