Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Individualizované rozhodování o IVF: kalkulace šance na těhotenství

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 27.12.2013

Individualizované rozhodování o IVF: kalkulace šance na těhotenství

Pro zlepšení poradenství, selekce pacientů a klinického rozhodování o IVF bylo vyvinuto mnoho předpovědních modelů. Avšak s inovacemi v klinických a laboratorních protokolech jsou tyto modely již zastaralé. Jsme tedy nyní schopni předpovídat šance na otěhotnění, a to již před prvním IVF cyklem? Na to odpoví nizozemská kohortová studie.

Vývojový soubor obsahoval 2 621 cyklů u 1 326 párů, které podstoupily léčbu neplodnosti pomocí IVF či ICSI mezi lednem 2001 a červencem 2009. Ověřovací soubor byl sestaven z 515 cyklů u 440 párů léčených mezi srpnem roku 2009 a dubnem 2011. Sledovaným parametrem bylo těhotenství po transferu čerstvého či rozmraženého embrya ze stejného stimulačního cyklu. Pokud  byl transfer úspěšný a pár otěhotněl, sledování probíhalo nejméně do 11. gestačního týdne.

Ze sledování byly vyloučeny cykly, u nichž byly použity darované oocyty či embrya, jejichž spermatozoa byla získána chirurgickou metodou. Vyloučeni byli pacienti HIV pozitivní či pacienti podstupující modifikovaný přirozený IVF. Dále byly vyloučeny cykly přerušené v důsledku špatné ovariální stimulace, ať již kvůli ovariálnímu hyperstimulačnímu syndromu, či jiným neočekávaným medicínským či nemedicínským důvodům.

Do konečného predikčního modelu bylo začleněno 13 proměnných. Pro všechny cykly se jednalo o věk ženy, délku trvání subfertility, předchozí pokračující těhotenství, mužskou subfertilitu, úbytek ovariálních rezerv, endometriózu, bazální hodnoty FSH a počet nezdařených IVF cyklů. Po prvním cyklu se přidávají další charakteristiky, a sice fertilizace, počet embryí, průměrné morfologické skóre embrya do 3. dne, přítomnost osmibuněčného embrya 3. den a přítomnost moruly 3. den. Při ověřování měl model střední rozeznávací kapacitu (c-statistické skóre 0,68, 95% CI: 0,63–0,73), ale byl dobře kalibrován s rozpětím od 0,01 do 0,56 ve vypočítaných pravděpodobnostech.

Tento model je první, jenž dokáže kalkulovat pravděpodobnost vzniku pokračujícího těhotenství po IVF, a to jak při prvním cyklu, tak v cyklech po předchozích neúspěších. Avšak všeobecná aplikace modelu musí být ještě prostudována.

(boba)

Zdroj: van Loendersloot L. L., van Wely M., Repping S. et al.: Individualized decision-making in IVF: calculating the chances of pregnancy. Human Reproduction. 2013 Nov; 28 (11): 2972–80.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Klasifikace a diagnostika ženské sexuální dysfunkce

Ženské sexuální dysfunkce zahrnují skupinu sexuálních obtíží postihující ženy všech věkových kategorií. Klasifikační systém sexuálních dysfunkcí žen se vyvíjel od lineárních kategorizací sexuální touhy, vzrušení, orgasmu a bolestivých potíží po komplexní a všezahrnující kategorie. Momentálně je klíčovým faktorem pro definování sexuálního problému jako poruchy osobní nepohodlí.

Diskordantní embryonální růst dvojčat a časný potrat

Incidence dvojčat stoupá, a to především v důsledku využívání stále populárnějších metod asistované reprodukce. Proběhlé studie zaměřené na těhotenství s jedním embryem ukázaly, že podle sonografického vyšetření srdce není možné spolehlivě předpovídat výsledek těhotenství.

Léčba neplodnosti by měla být především bezpečná

Díky úspěšné léčbě neplodnosti se celosvětově narodilo již více než 5 milionů dětí. Základním kamenem metod asistované reprodukce je ovariální stimulace (OS).Všechny novinky