Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Hysteroskopická resekce děložního septa zlepšuje šanci na graviditu žen s jinak nevysvětlenou infertilitou

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 6.12.2008

Hysteroskopická resekce děložního septa zlepšuje šanci na graviditu žen s jinak nevysvětlenou infertilitou

Cílem studie bylo zhodnotit efekt chirurgické korekce děložního septa na plodnost. Do studie bylo zařazeno 44 žen (skupina A) s děložním septem a 132 žen (skupina B) s nevysvětlitelnou příčinou infertility.

U skupiny A byla provedena hysteroskopická korekce septa. Obě skupiny pak byly sledovány bez jakékoli jiné intervence. Ve skupině A byly signifikantně vyšší počty těhotenství (38,6 % v. 20,4 %) a počty živě narozených dětí (34,1 % v. 18,9 %).

Septum v děloze se vyskytuje v ženské populaci ve 3–4 % případů. Septovaná děloha se řadí mezi mülleriánské anomálie a může být vyjádřena v rozsahu široké škály. Bylo již dříve dokumentováno, že v její přítomnosti dochází k častějším časným potratům a předčasným porodům.

Proces reprodukce člověka je velice komplexní a závisí na mnoha faktorech. Důležitá je především efektivní ovulace, transport viabilních spermií a vajíčka a jejich splynutí. Důležitá část tohoto procesu se týká interakce embryo–endometrium, přičemž endometrium zde hraje aktivní roli. Je též známo, že endometrium může být na molekulární úrovni různě modifikováno. Z hypotetického hlediska se v takovém případě může uplatnit i přítomnost septa. To by vysvětlovalo, proč je vztah mezi přítomností septa a vznikem gravidity složitější, než by odpovídalo prostě mechanickému výkladu.

Některé retrospektivní studie neprokázaly vztah mezi děložním septem a schopností otěhotnět. Některá těhotenství nejsou septem vůbec ovlivněna a probíhají nekomplikovaně i za přítomnosti septa. Nyní je však jasné, že přinejmenším ve zde uvedené podskupině žen je resekce septa prospěšná. Již dříve bylo u žen indikovaných k IVF prokázáno, že resekce septa zvyšuje jak plodnost, tak správný vývoj časné gravidity.

Hysteroskopická resekce septa zvyšuje šanci na otěhotnění u žen se septovanou dělohou a jinak nevysvětlitelnou sterilitou ve srovnání se ženami s idiopatickou sterilitou a bez septa v děloze. K definitivnímu zhodnocení významu septa v jednotlivých skupinách infertilních žen však bude nezbytné uspořádat prospektivní randomizované studie.

(jos)

Zdroj: Antonio Mollo, Pasquale De Franciscis, Nicola Colacurci, Luigi Cobellis, Antonio Perino, Renato Venezia, Carlo Alviggi, Giuseppe De Placido: Hysteroscopic resection of the septum improves the pregnancy rate of women with unexplained infertility: a prospective controlled trial. Corrected Proof, Fertility and Sterility, 19 June 2008. DOI: 10.1016/j.fertnstert.2008.04.011

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Protilátky proti spermiím u infertilních žen – metodické aspekty

Neplodnost postihuje jeden z pěti párů v reprodukčním věku. Přibližně u dvaceti procent z nich je příčina imunologická. Přítomnost protilátek proti spermiím (ASA) může být jedním z důvodů neplodnosti u žen i mužů.

Někteří pacienti s nespecifickými střevními záněty dostávají výrazně vyšší dávku radiace

Průměrná roční dávka ionizujícího záření, kterou pacienti s idiopatickými střevními záněty (IBD – inflammatory bowel disease) dostávají, je srovnatelná s přirozenou radiací, které je vystavena většina Američanů a Evropanů.

Splnila HPV vakcína očekávání?

Lidský papilomavirus (HPV) sérotypů 16 a 18 je zodpovědný za vznik prekanceróz a pozdější rakoviny děložního čípku. Tyto prekancerózní léze vyžadují obvykle odstranění postižené části děložního čípku, což může mimo jiné přinášet problémy v případě, že chce žena později otěhotnět.Všechny novinky