#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Hyperhomocysteinemie je rizikovým faktorem i při IVF

27. 7. 2008

Hyperhomocysteinemie je pokládána za rizikový faktor mnoha onemocnění. Italští vědci potvrdili, že má vliv také na graviditu a výsledky in vitro fertilizace (IVF). Zhoršuje především implantaci embrya a snižuje procento úspěšnosti IVF.

Hyperhomocysteinemie je pokládána za rizikový faktor mnoha onemocnění. Italští vědci potvrdili, že má vliv také na graviditu a výsledky in vitro fertilizace (IVF). Zhoršuje především implantaci embrya a snižuje procento úspěšnosti IVF.

K dosažení úspěšného těhotenství je nutná intaktní funkce placenty a jejího cévního zásobení. Mikrotromby v cévách placenty mohou být příčinou placentárních infarktů a dalších komplikací gravidity. Některé studie prokazují, že trombóza placentárních cév je odpovědná za opakované spontánní aborty. Rizikovými faktory pro vznik trombózy jsou vrozené nebo získané trombofilní stavy, hyperhomocysteinemie nebo jejich kombinace.

Hyperhomocysteinemie je spojena především s kardiovaskulárními onemocněními. I mírná elevace hladin homocysteinu přispívá k tvorbě arteriálních nebo venózních trombóz. U žen je hyperhomocysteinemie rizikovým faktorem vzniku placentárních vaskulárních onemocnění. Zvýšené množství homocysteinu způsobuje také poškození deciduálních a choriových cév, a tím narušuje implantaci embrya.

Prospektivní studie, která zkoumala vliv hyperhomocysteinemie na úspěšnost implantace a gravidity, se zúčastnilo celkem 48 neplodných párů. Za horní hodnotu referenčního rozmezí pro hladinu homocysteinu bylo považováno 17 µmol/l. K normalizaci hodnot homocysteinu před IVF byly první skupině pacientů podávány kyselina listová, cyanokobalamin a pyridoxin chlorhydrát. Druhá skupina pacientů byla bez terapie.

Pacienti byli zařazeni do IVF protokolu s užíváním GnRH analogů, rekombinantního FSH a HCG. Oplození proběhlo pomocí ICSI. Z výsledků vyplynulo, že skupiny nevykazovaly rozdíly v počtu odebraných oocytů. Signifikantní rozdíly se ovšem objevily u množství implantovaných embryí. U pacientek s normální hladinou homocysteinu byla úspěšnost implantace 21,4 %, ve skupině s hyperhomocysteinemií pouze 9,2 %. Také úspěšnost těhotenství byla vyšší v první skupině (47,8 %) oproti kontrolní skupině (17,3 %).

Hyperhomocysteinemie se podílí na poruchách koagulace s následným vznikem mikrotrombů v cévách dělohy. Normalizace hladin homocysteinu vede k redukci spontánních abortů a zlepšuje výsledky IVF.

(nes)

Zdroj: Pacchiarotti A, Micara G. The possible role of hyperhomocysteinemia on IVF outcome. Journal of Assisted Reproduction and Genetics 2007 Oct;24(10).



Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#