Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Endometrióza adolescentů – progresivní onemocnění?

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 16.10.2013

Endometrióza adolescentů – progresivní onemocnění?

Je skutečně endometrióza adolescentů progresivní onemocnění, které je nutno diagnostikovat a následně léčit? Na tuto nelehkou otázku se zaměřili v srpnovém čísle časopisu Human Reproduction.

Bohužel jakákoli pevná evidence v dané oblasti zůstává zbožným přáním, a je tedy na místě na tuto komplexní problematiku v oblasti preventivní reprodukční medicíny mezi zranitelnou skupinou mladých žen upozornit. Klinické studie a kazuistiky zpravidla narazí na diagnostické a verifikační otázky: Proč mladé ženy vlastně vůbec vyhledají lékaře? Proč a u kterých z nich bylo rozhodnuto o provedení laparoskopie? Jak bylo postaráno o následné kontroly? Jak byla prokázána progrese onemocnění?

Zásadní otázkou, jež by měla být zodpovězena, je však to, zdali je endometrióza skutečně progresivní onemocnění. Nějaké informace o této problematice můžeme získat, podíváme-li se na dospělé kontrolní pacientky v randomizovaných studiích s laparoskopií před a po určité době bez léčby. Existuje šest takovýchto studií, jež po shrnutí ukazují 42 % spontánních regresí, 29 % stabilních onemocnění a 29 % progresí. To tedy v konečných součtech znamená, že 71 % pacientek neprogredovalo v průběhu období (obvykle 6 měsíců) mezi laparoskopiemi. Bohužel nebyl nalezen žádný prediktivní faktor, který by určoval, u koho dojde k progresi a u koho nikoli. Rozhodně je zde ale mnoho prostoru pro diskuze a studie, které upřesní výtěžnost lékařských zásahů.

(boba)

Zdroj: Hans Evers J. L. Is adolescent endometriosis a progressive disease that needs to be diagnosed and treated? Human Reproduction. 2013 August; 28 (8): 2023.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

IVF a rakovina prsu – zvyšují hormony riziko vzniku rakoviny?

Efekt kontrolované ovariální hyperstimulace (KOH), která je potřebná pro IVF, zůstává kontroverzním tématem ve vztahu k riziku vzniku rakoviny prsu.

Polymorfismus tumor nekrotizujícího faktoru 308 zvyšuje podíl embryonální implantace u žen podstupující IVF

Jelikož byla metoda in vitro fertilizace (IVF) spojena s častými vícečetnými těhotenstvími, byl navržen jednoduchý preventivní postup, a to přenos pouze jednoho embrya (SET – single embryo transfer).

Nespecifické střevní záněty a jejich vztah k fertilitě u žen a mužů

Skupina onemocnění označovaná jako nespecifické střevní záněty (IBD) postihuje pacienty obou pohlaví. Zpravidla svým průběhem zasahují i do reprodukčního období.Všechny novinky