Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Běžné chemikálie a ovlivnění fertility

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 28.8.2009

Běžné chemikálie a ovlivnění fertility

Běžné chemické látky, vyskytující se v oblečení, kobercích a obalech na jídlo, mohou negativně ovlivňovat ženskou plodnost. Podle nové studie provedené v Dánsku tyto látky prodlužují dobu, za kterou dojde k početí.

Během studie byly odebrány vzorky krve celkem 1240 ženám při jejich prvním prenatálním vyšetření, přibližně ve 14. týdnu těhotenství. Většina žen byla ve věku mezi 25 a 34 lety. Ve vzorcích byly měřeny hladiny perfluorooctansulfonátu (PFOS) a perfluorooctanoátu (PFOA). Tyto chemické látky jsou běžně užívané například při výrobě nepřilnavého kuchyňského náčiní, pánví obsahujících teflon a sportovního oblečení z prodyšných materiálů.

Ukázalo se, že 75 % žen mělo takové koncentrace těchto látek, které byly spojené s delším časovým obdobím nutným k otěhotnění.

Při porovnání skupiny žen s nejnižšími hladinami PFOS se skupinou žen s progresivně vyššími hladinami vyplynulo, že ženy s vyššími hladinami měly větší pravděpodobnost, že u nich doba potřebná k otěhotnění bude delší než 12 měsíců. To samé se týkalo skupiny žen, které měly vyšší hladiny PFOA. Lékaři provádějící studii definovali neplodnost jako dobu potřebnou k otěhotnění delší než 12 měsíců nebo nutnost léčby ovlivňující fertilitu.

Perfluorooctanoát se vyskytuje ve velmi nízkých koncentracích v životním prostředí a také v krvi osob z běžné populace, a je o něm známo, že způsobuje vývojové poruchy a další nepříznivé účinky u laboratorních zvířat. Lékaři předpokládají, že vysoké koncentrace obou výše uvedených látek mohou ovlivňovat menstruační cyklus u žen a tím i schopnost početí. Doufají, že budou provedeny další studie, které by potvrdily již publikované výsledky. Ve Spojených státech je zatím vyvíjen plán směřující k redukci používání těchto látek, kterého by mělo být dosaženo do roku 2015.

(skl)

Zdroj: Human Reproduction 2009;24(5):1200-1205. DOI: 10.1093/humrep/den490

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Náhodný maligní karcinoid u Crohnovy choroby – kazuistika

Souvislost mezi Crohnovou chorobou a adenokarcinomy tenkého i tlustého střeva je poměrně dobře známá. Zato o souvislosti mezi Crohnovou chorobou a maligním karcinoidem v ileu se toho zase tolik neví. Jeden takový případ popsali kanadští lékaři. Publikovali ho v odborném časopise Canadian journal of surgery.

Příjem tučných mléčných výrobků snižuje riziko anovulační infertility

Příjem tučných mléčných výrobků je pravděpodobně spojen s nižším rizikem vzniku anovulační infertility, zatímco vysoký příjem nízkotučných mléčných produktů riziko anovulační infertility zvyšuje.

Helminti a hygienická hypotéza vzniku nespecifických střevních zánětů

Nespecifické střevní záněty jsou pravděpodobně výsledkem neadekvátně intenzivní imunitní reakce na obsah ve střevním lumenu. Je zřejmé, že faktory prostředí zde hrají velkou roli. Tzv. „hygienická hypotéza“ předpokládá, že vyrůstání dětí v extrémně čistých podmínkách má negativní vliv na správný vývoj imunitního systému, což může vést v pozdějším věku k různým imunologickým chorobám, včetně NSZVšechny novinky