Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alternativní stimulační protokoly pro IVF

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 6.4.2008

Alternativní stimulační protokoly pro IVF

V souvislosti s rozvojem hormonální terapie pro IVF jsou hledány stále jednodušší protokoly s nižší cenou medikace, snadnějším monitorováním a redukovanou zátěží pro pacientku. Uspokojivé výsledky v programu IVF přináší tzv. minimální stimulace. Představuje výhody zvláště pro mladší pacientky s tubárním faktorem neplodnosti, které nesplňují podmínky pro úhradu léčby ze zdravotního pojištění.

Minimální stimulace je jednoduchou a levnou variantou ovariální hyperstimulace, která především snižuje riziko závažného ovariálního hyperstimulačního syndromu (OHSS). Terapie je zahájena perorálním podáváním klomifencitrátu (CC) a po týdnu následuje aplikace lidského menopauzálního gonadotropinu (hMG), FSH nebo rekombinantního FSH. Užívání gonadotropinů pokračuje až do doby, kdy vedoucí folikul dosáhne velikosti 18 mm. Po kontrolách hladin 17-β-estradiolu a LH je 35 hodin před odběrem oocytů aplikován hCG.

Poměr těhotenství na odběr se pohybuje mezi 30 až 40 %. Podle studie, která se zabývala účinky minimální stimulace, byly potvrzeny srovnatelné výsledky pro otěhotnění jako při standardně využívaných dlouhých stimulačních protokolech. Za cenu minimální stimulace došlo k nižšímu zisku oocytů a také k nižšímu počtu nadpočetných embryí vhodných ke kryokonzervaci.

Množství cyklů terapie, které byly ukončeny z důvodu nedostatečné odpovědi na stimulaci nebo kvůli předčasnému vzestupu LH, bylo podle očekávání zvýšeno. Výška endometria, která je považována za klíčový faktor pro IVF, však byla v obou stimulačních protokolech stejná. Průměrná četnost těhotenství byla jen nepatrně nižší než v kontrolní skupině.

Minimální stimulace je především výsledkem snah o snížení nákladnosti terapie při zajištění přijatelné šance na otěhotnění. Finanční aspekty terapie pak nemusí limitovat páry, které již vyčerpaly možnosti hrazené IVF + ET (embryotransfer). Indikacemi pro tuto léčbu mohou být nejen tubární a ovariální příčiny neplodnosti, ale také endometrióza nebo mužský faktor neplodnosti.

(nes)

Zdroj: Dostál J, Březinová J, Svobodová M. Minimální stimulace v programu IVF/ICSI +ET. Praktická gynekologie 2005;9(2).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Adopce: postoje a názory

Adopce je jednou z možností pro neplodné páry, u kterých se nepodařilo dosáhnout těhotenství léčbou ani metodami asistované reprodukce.

Psychika ženy, které se nedaří otěhotnět

Reprodukce je považována za jednu ze základních životních potřeb. Pro mnoho žen představuje těhotenství cíl života nebo přinejmenším smysl jejich manželství.

Vliv dlouhodobě užívané hormonální antikoncepce na schopnost otěhotnět

Dlouhodobé užívání kombinované hormonální antikoncepce (Combined Oral Conception – COC) nejen ovlivňuje kontrolu fertility, ale má také řadu jiných zdravotních účinků.Všechny novinky