Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Adherence pacientů se střevním zánětlivým onemocněním

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 15.2.2009

Adherence pacientů se střevním zánětlivým onemocněním

Popisovaná studie se týká pacientů s diagnostikovaným nespecifickým střevním zánětem, tedy Crohnovou chorobou (CD) či ulcerózní kolitidou (UC). Adherence označuje to, jak poctivě pacient dodržuje předepsaný léčebný režim. Zahrnuje vůli zahájit léčbu a užívat léky přesně tak, jak je lékař předepsal. Studie probíhala formou dotazníku u ambulantních pacientů v průběhu sedmi let. Statistické metody zohledňovaly věk, pohlaví, socioekonomické i další faktory.

Z celkem 326 pacientů užívalo 58 % medikaci 5-ASA (kyselina 5-aminosalicylová) a 21 % imunosupresivní léky. Adherence (ukazatel úspěšnosti a průběhu léčby) byla poté rozdělena na nízkou a vysokou, a dále hodnocena podle určení konkrétních příčin případné nespolupráce.

Z výsledků dotazníkové studie vyplývá, že muži, pacienti s diagnostikovanou ulcerózní kolitidou, vykazovali nižší adherenci. Nízkou adherenci měli také pacienti bez pracovní neschopnosti, tj. zaměstnaní. U žen byl signifikantním faktorem věk pacientky, ten určoval u žen mladších třiceti let nízkou adherenci. Užívání 5-ASA (perorálně či rektálně) nebylo v žádné souvislosti s dodržováním léčby. U žen byla otázka užívání imunosupresivních léků spojena s vysokou adherencí. Malá ochota a špatná spolupráce pacienta s lékařem byla spojena s nízkou adherencí.

Přibližně u jedné třetiny pacientů této kanadské studie byla zaznamenána nízká adherence. Hodnoty se překvapivě výrazně lišily mezi pohlavími. Z výsledků vyplývá, že vysoká adherence byla zjištěna u 73 % mužů a 63 % žen z celkových 326 účastníků studie.

Zdroj:

(mpm)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prolaktinomy a gravidita

Laktotropní adenomy, tzv. prolaktinomy, jsou častou příčinou infertility. Tento vliv mají díky inhibičnímu vlivu prolaktinu na sekreci gonadotropinů a někdy také kvůli samotnému makroadenomu. Tyto odchylky jsou nicméně léčitelné, a tudíž je otěhotnění možné. Péče o těhotné je pak založena na znalosti rizik jak pro matku, tak pro plod.

Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD

Cílem americké studie bylo zkoumat vztah mezi adherencí a kvalitou života u adolescentních pacientů. Adherence k léčbě u 36 pacientů byla hodnocena pomocí rozhovoru vedeného lékařem a také díky specifickým biologickým testům. Další aspekt, kvalita života pacienta, byl hodnocen z rozhovorů jak s pacientem, tak i s jeho rodiči.

Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci

Vliv těhotenství na aktivitu Crohnovy nemoci byl zatím zkoumán relativně málo. Cílem studie francouzských lékařů bylo určit, jak těhotenství ovlivňuje průběh Crohnovy nemoci. Za tímto účelem byla provedena retrospektivní analýza v kohortě žen...Všechny novinky