Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antipyretika a analgetika: Novinky
Odborný event
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Paracetamol a jeho doporučené dávkování, riziko předávkování i poddávkování

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Antipyretika a analgetika

Vydáno: 26.1.2016

Paracetamol a jeho doporučené dávkování, riziko předávkování i poddávkování

Paracetamol se řadí mezi po celém světě nejužívanější analgetika a antipyretika. Důvodem této obliby je především jeho vysoká účinnost a snášenlivost, možnost využití u velmi malých dětí, těhotných a kojících žen i geriatrických pacientů. Vzhledem k tomu, že jde o lék, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, se objevují případy předávkování s následným těžkým jaterním poškozením, ale také poddávkování s nedostatečným terapeutickým efektem.

Dostupné lékové formy a výhody paracetamolu

Paracetamol je v dnešní době možné využít v různých lékových formách. Vedle klasických potahovaných tablet, šumivých tablet, tablet s technologii Optizorb či intravenózních infuzí jsou to také formy oblíbené zejména v pediatrii – sirupy a rektální čípky. Hlavní výhodou paracetamolu oproti kyselině acetylsalicylové je skutečnost, že neovlivňuje krevní srážlivost, má minimální gastrointestinální toxicitu a u dětí nezpůsobuje obávaný Reyeův syndrom.

Hepatotoxicita a poddávkování

Během biotransformace paracetamolu v játrech se v malém procentu vytváří vysoce reaktivní toxický metabolit N-acetyl-p-benzochinonimin, který je inaktivován vazbou na glutathion a následně vyloučen močí a žlučí. Při užití toxické dávky paracetamolu (200 mg/kg u dětí a 10–15 g u dospělého člověka) však dochází k vyčerpání zásob glutathionu a vzniklý reaktivní metabolit poškozuje jaterní buňky, což může vést k selhání jater a v některých případech skončit letálně. Hepatotoxicita se úměrně zvyšuje s konzumací dalších hepatotoxických látek včetně alkoholu.

Častěji než k předávkování ovšem u dospělých osob dochází spíše k poddávkování léku, což vede ke snížené analgetické účinnosti a riziku zkrácení doporučeného intervalu mezi jednotlivými dávkami nebo užití více tablet najednou.

Doporučené dávkování

Doporučená jednotlivá analgetická dávka paracetamolu činí 10–15 mg/kg, maximální denní dávka pak 60 mg/kg. U dospělého je maximální jednotlivá dávka 1000 mg, tu lze opakovat nejdříve po 4 hodinách, maximální denní celková dávka však nesmí přesáhnout 4000 mg. Při užití jedné tablety (500 mg paracetamolu) u dospělé osoby o hmotnosti > 50 kg dochází k poddávkování, a tedy i ke snížené účinnosti léku.

(veri)

Zdroj: Součková L. Správné dávkování paracetamolu, analgetická účinnost paracetamolu v kombinaci s kofeinem. Praktické lékárenství 2013; 9 (6): 240–242.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Metabolismus paracetamolu u mladých žen

Farmakokinetická fenotypizační studie se zaměřila na metabolismus paracetamolu u mladých žen s cílem ověřit intra- a interindividuální variabilitu v závislosti na hladinách pohlavních hormonů v různých specifických obdobích života ženy.

Febrilní stavy u dětí: možnosti terapie

Febrilní stavy u dětí jsou mnohem častější než u dospělých. Příčinou bývají především infekční choroby a kontakt s pyrogeny různé etiologie. Kromě kauzální terapie se uplatňuje i symptomatická léčba v podobě fyzikálních metod a farmakoterapie pomocí přípravků na bázi paracetamolu a ibuprofenu.

Poslední doporučení pro správné podávání paracetamolu v pediatrii

Přehledový článek shrnuje aktuální poznatky o správném podávání perorálního paracetamolu při léčbě horečky a bolesti u pediatrických pacientů. Shrnuty jsou základní farmakokinetické i farmakodynamické údaje, jejich klinické implikace a nová zjištění z klinických studií. Diskutována je především optimální dávka, která má zajistit dostatečný terapeutický efekt léčiva při zachování minimálních nežádoucích účinků.Všechny novinky