Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antipyretika a analgetika: Novinky
Odborný event
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Dávkování a antipyretická účinnost orálně podávaného paracetamolu u dětí

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Antipyretika a analgetika

Vydáno: 26.1.2016

Dávkování a antipyretická účinnost orálně podávaného paracetamolu u dětí

Autoři práce zveřejněné v časopisu Clinical Therapeutics prozkoumali publikovaná i nepublikovaná (firemní) data o léčbě horečky u dětí a pokusili se kriticky zhodnotit, zda je dávka 10–15 mg/kg stále aktuální a jak se k ní staví současní pediatři.

Doporučené dávkování paracetamolu v pediatrii při léčbě horečky bylo zveřejněno již v roce 1983. Dokument udával vhodnou dávku léčiva u dětí ve váhovém rozmezí od 6 do 95 liber (720 g – 44 kg) a podle věku od méně než 4 měsíců do 11 let. Doporučená dávka byla stanovena na 10–15 mg/kg. Řada dalších studií prováděných nedlouho po vydání tohoto standardu potvrdila, že dávka 10–15 mg/kg je jak účinná, tak bezpečná.

K porovnání dat sesbíraných v předchozích 20 letech autoři využili databázi PubMed, ze které byly vybrány studie odpovídající následujícím kritériím:

  • Jako klíčové bylo použito slovo acetaminophen nebo paracetamol.
  • Studie musely být kontrolované a randomizované.
  • Pacienti museli být ve věku < 12 let a lék byl podáván orální cestou.
  • Studie byly publikovány mezi lety 1982 a 2012.

Ve 13 nepublikovaných studiích byla obsažena data získaná od 705 dětských pacientů, kteří obdrželi dávku 10–15 mg/kg. Po aplikaci tohoto množství léčiva byl zaznamenán rychlý pokles teploty s maximálním snížením po cca 3 hodinách od užití. Výsledky 40 publikovaných studií, ve kterých byl paracetamol podán 2332 dětem, se shodovaly s těmi nepublikovanými. Jedinými zjištěnými nežádoucími účinky léku byly gastrointestinální potíže, všeobecně mírného charakteru.

Studie tedy potvrdila, že doporučená dávka 10–15 mg/kg a dávkování určené podle věku a váhy dítěte jsou stále aktuální, účinné a bezpečné. Přesný rozpis standardních dávek paracetamolu podle věku dítěte je k dispozici zde: http://emedicine.medscape.com/article/2172407-overview   

(jez)

Zdroj: Temple A. R., Temple B. R., Kuffner E. K. Dosing and antipyretic efficacy of oral acetaminophen in children. Clin Ther 2013 Sep; 35 (9): 1361–1375.e1–e45; doi: 10.1016/j.clinthera.2013.06.022.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Metabolismus paracetamolu u mladých žen

Farmakokinetická fenotypizační studie se zaměřila na metabolismus paracetamolu u mladých žen s cílem ověřit intra- a interindividuální variabilitu v závislosti na hladinách pohlavních hormonů v různých specifických obdobích života ženy.

Febrilní stavy u dětí: možnosti terapie

Febrilní stavy u dětí jsou mnohem častější než u dospělých. Příčinou bývají především infekční choroby a kontakt s pyrogeny různé etiologie. Kromě kauzální terapie se uplatňuje i symptomatická léčba v podobě fyzikálních metod a farmakoterapie pomocí přípravků na bázi paracetamolu a ibuprofenu.

Poslední doporučení pro správné podávání paracetamolu v pediatrii

Přehledový článek shrnuje aktuální poznatky o správném podávání perorálního paracetamolu při léčbě horečky a bolesti u pediatrických pacientů. Shrnuty jsou základní farmakokinetické i farmakodynamické údaje, jejich klinické implikace a nová zjištění z klinických studií. Diskutována je především optimální dávka, která má zajistit dostatečný terapeutický efekt léčiva při zachování minimálních nežádoucích účinků.Všechny novinky