Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antihypertenziva v kombinaci: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vyšetření mikrovaskulárního postižení u žen s anginózními příznaky bez postižení koronárních tepen

Specializace: interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Antihypertenziva v kombinaci

Vydáno: 13.9.2015

Vyšetření mikrovaskulárního postižení u žen s anginózními příznaky bez postižení koronárních tepen

První výsledky dánské studie iPOWER ukázaly využitelnost neinvazivního dopplerovského měření průtokové koronární rezervy ramus interventricularis v diagnostice žen s anginou pectoris bez obstrukce koronárních tepen. Studie hodnotí další diagnostické metody a jejich prognostický význam a v budoucnu bude ženám s prokázaným mikrovaskulárním koronárním postižením nabídnuta účast ve studiích hodnotících terapeutické možnosti.

Cílem probíhající studie iPOWER je posoudit, zda může rutinní vyšetřování koronární mikrovaskulární dysfunkce u žen s anginózními příznaky bez prokázané obstrukce koronárních tepen pomoci identifikovat pacientky se zvýšeným rizikem.

Účast ve studii je nabízena všem ženám doporučeným k invazivní angiografii ve východním Dánsku. Hodnoceny jsou demografické, klinické a psychosociální údaje, anginózní příznaky, EKG, analýza krve a moči a výsledky echokardiografického vyšetření v klidu a při farmakologické zátěži s dopplerovským měřením koronární průtokové rezervy ramus intervernticularis. V podstudiích bude přítomnost mikrovaskulární koronární dysfunkce zjišťována pomocí pozitronové emisní tomografie, periferní endoteliální funkce, perfuze myokardu dle MR a CT, dalších echokardiografických modalit a invazivního měření koronární průtokové rezervy a reaktivity koronárních cév. Do studie má být zařazeno 2000 žen, které budou sledovány po dobu 5 let.

Do května 2013 prošlo screeningem 1685 žen, z nichž se studie účastní 299. Koronární průtoková rezerva byla již úspěšně změřena u 49 z prvních 50 pacientek (98 %).

První výsledky publikované v roce 2014 naznačují, že neinvazivní echokardiografické stanovení koronární průtokové rezervy může být vhodným rutinním vyšetřením u žen se suspektní ischemickou chorobou srdeční danou mikrovaskulárním koronárním postižením.

(zza)

Zdroj: Prescott E., Abildstrom S. Z., Aziz A., et al. Improving diagnosis and treatment of women with angina pectoris and microvascular disease: the iPOWER study design and rationale. Am Heart J. 2014 Apr; 167 (4): 452–458. Epub 2014 Jan 15.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky