Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antihypertenziva v kombinaci: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Přístup kardiologů k léčbě pacientů se stabilní ICHS by měl zohledňovat vliv anginózních záchvatů na kvalitu života

Specializace: interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Antihypertenziva v kombinaci

Vydáno: 15.9.2015

Přístup kardiologů k léčbě pacientů se stabilní ICHS by měl zohledňovat vliv anginózních záchvatů na kvalitu života

Nedostatečná kontrola anginy pectoris u ambulantních pacientů se stabilní ischemickou chorobou srdeční (ICHS) významně snižuje kvalitu života. Podle turecké celonárodní observační studie PULSE dávají pacienti při zmírnění příznaků přednost krátkodobě a dlouhodobě působícím nitrátům a ivabradinu před beta-blokátory a blokátory Ca kanálů.

Do studie PULSE byli zařazeni dospělí pacienti se stabilní ICHS a sinusovým rytmem léčení ambulantně u kardiologů na pracovištích sekundární a terciální zdravotní péče. Údaje byly od pacientů získány při jednom vyšetření v 83 centrech studie.

Z 2661 zařazených pacientů bylo 48,07 % bez anginózních obtíží, 16,5 % mělo anginózní záchvaty vzácně, 14,5 % příležitostně, 12,2 % pravidelně a 8,1 % často. Výskyt anginózních záchvatů pozitivně koreloval s ženským pohlavím, srdeční frekvencí a závažností anginy pectoris. Kvalita života související se zdravím hodnocená pomocí specifického dotazníku pro pacienty s onemocněním srdce (MacNew QoL Questionnaire) klesala se zvyšující se frekvencí anginózních záchvatů v emoční, fyzické i sociální složce i z hlediska globálního skóre. Pacienti s častým výskytem anginózních záchvatů významně více upřednostňovali krátkodobě a dlouhodobě působící nitráty a ivabradin v porovnání s beta-blokátory a blokátory Ca kanálů.

Výskyt anginózních záchvatů významně snižuje kvalitu života pacientů se stabilní ICHS, a proto by měl být terapeutický přístup zaměřen na jejich kontrolu.

(zza)

Zdroj: Akyildiz Z. I., Ergene O., PULSE Study Group. Frequency of angina and quality of life in outpatients with stable coronary artery disease in Turkey: insights from the PULSE study. Acta Cardiol. 2014 Jun; 69 (3): 253–259.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pacient se zmírněním anginózní bolesti při nošení těžkých břemen v levé ruce a muž s anginou pectoris projevující se pouze bolestí v krku

Chtěli bychom se s vámi podělit o dvě raritní kazuistiky popisující pacienty s anginou pectoris.

Vyšetření mikrovaskulárního postižení u žen s anginózními příznaky bez postižení koronárních tepen

První výsledky dánské studie iPOWER ukázaly využitelnost neinvazivního dopplerovského měření průtokové koronární rezervy ramus interventricularis v diagnostice žen s anginou pectoris bez obstrukce koronárních tepen. Studie hodnotí další diagnostické metody a jejich prognostický význam a v budoucnu bude ženám s prokázaným mikrovaskulárním koronárním postižením nabídnuta účast ve studiích hodnotících terapeutické možnosti.Všechny novinky