Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antiemetická terapie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba nauzey a zvracení vyvolaných chemoterapií pomocí palonosetronu

Specializace: hematologie onkologie
Téma: Antiemetická terapie

Vydáno: 6.9.2015

Léčba nauzey a zvracení vyvolaných chemoterapií pomocí palonosetronu

Nauzea a zvracení patří mezi hlavní nežádoucí účinky chemoterapie a mohou mít zásadní vliv na kvalitu života pacientů. Léčba nauzey a zvracení vyvolaných chemoterapií (CINV) je obtížná, jednou z léčebných možností jsou například antagonisté receptoru pro 5-hydroxytryptamin (5-HT3RA). Cílem práce kanadských autorů bylo nastínit existující a budoucí možnosti léčby CINV a zhodnotit účinnost, tolerabilitu a bezpečnost léčby CINV palonosetronem, preparátem ze skupiny 5-HT3RA, který je k léčbě CINV schválen.

Svou studii pojal autorský tým jako průzkum dostupné literatury. Byly prohledány databáze Ovid MEDLINE a EMBASE s cílem najít studie zaměřené na léčbu palonosetronem v monoterapii nebo v kombinaci s jinými antiemetiky.

Palonosetron v monoterapii vyvolává dobrou léčebnou odpověď u pacientů s nízkou, střední i vysokou intenzitou CINV. K dalšímu zlepšení léčebné odpovědi dojde, pokud je kombinován s kortikosteroidem dexametazonem. Stejně tak k větší účinnosti léčby vede přidání antagonisty receptorů pro neurokinin-1, na trhu jsou již dostupné i fixní kombinace těchto dvou lékových skupin, které jsou pak v léčbě CINV mimořádně účinné (např. netupitant a palonosetron). Bez ohledu na použitou kombinaci byl palonosetron dobře tolerován. Nejčastějšími nežádoucími účinky byly zácpa, bolesti hlavy, slabost a malátnost, většina pacientů je ale hodnotila pouze jako mírné či střední. Léčba palonosetronem je bezpečnější než léčba staršími 5-HT3RA, protože vede k menšímu prodloužení QTc intervalu.

Palonosetron, samotný nebo v kombinaci s dalšími antiemetiky, zlepšil výsledky léčby CINV. Je efektivnější než první generace 5-HT3RA, navíc má lepší bezpečnostní profil.

(epa)

Zdroj: Zhou M., Popovic M., Pasetka M., et al. Update on the management of chemotherapy-induced nausea and vomiting - focus on palonosetron. Ther Clin Risk Manag. 2015 May 5; 11: 713–29; doi: 10.2147/TCRM.S68130. eCollection 2015.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Lékové interakce fixní kombinace palonosetronu a netupitantu

Látky ze skupiny antagonistů receptoru pro neurokinin-1 (NK1 RA) jsou v léčbě nauzey a zvracení vyvolaného chemoterapií běžně podávány s antagonisty receptoru pro 5-hydroxytryptamin (5-HT3 RA). Do této skupiny patří i fixní kombinace netupitantu s palonosetronem, která právě prochází schvalovacím procesem.Všechny novinky