Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Analgesie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Pravidelné užívání paracetamolu či kombinace paracetamolu s kodeinem u pacientů s osteoartritidou snižuje potřebu záchranné medikace NSAIDs

Specializace: chirurgie všeobecná neurologie ortopedie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Analgesie

Vydáno: 12.7.2017

Pravidelné užívání paracetamolu či kombinace paracetamolu s kodeinem u pacientů s osteoartritidou snižuje potřebu záchranné medikace NSAIDs

Pokud pacienti užijí alespoň 50 % předepsané léčby paracetamolem nebo paracetamolem v kombinaci s kodeinem indikované ke zmírnění bolesti související s osteoartritidou, významně se u nich sníží nutnost podání záchranné medikace v podobě nesteroidních antirevmatik. Ukázala to právě publikovaná analýza údajů od více než 40 tisíc pacientů s osteoartritidou sledovaných za období 13 let.

Analgetická léčba při osteoartritidě

Názory na poměr přínosu a rizik léčby osteoartritické bolesti paracetamolem se rozcházejí. Nesteroidní antirevmatika (NSAIDs) jsou v této indikaci účinnější, jejich dlouhodobé užívání je ovšem rizikové. Italští autoři se proto rozhodli zhodnotit účinnost paracetamolu nebo jeho kombinace s kodeinem u osteoartritické bolesti podle míry adherence k léčbě.

Metodika analýzy

K analýze byly využity retrospektivní údaje z databáze Health Search IMS Health Longitudinal Patient Database. Vytvořená kohorta čítala 40 029 pacientů starších 18 let, u nichž byla nově nasazena léčba paracetamolem nebo kombinací paracetamol + kodein z důvodu osteoartritické bolesti, a to v období mezi 1. lednem 2001 a 31. prosincem 2013.

Pacienti byli sledování po dobu 1 roku a byli rozděleni do skupiny s dodržováním léčby, které bylo definováno jako ≥ 50 % vyzvednutých a předepsaných léků, a s nedodržováním léčby. Účinnost léčby byla posuzována podle četnosti podání záchranné medikace, v tomto případě NSAIDs.

Výsledky

Průměrný věk pacientů v této kohortě činil 68 let a 69,5 % tvořily ženy. Po 1 roce léčby bylo u skupiny nemocných dodržujících léčbu zjištěno významně nižší riziko nutnosti podání NSAIDs než u pacientů nedodržujících léčbu (poměr šancí [OR] 0,89; 95% CI 0,84–0,96).

Závěr

Jak uzavírají sami autoři, tyto výsledky ukazují, že pravidelné užívání paracetamolu nebo kombinace paracetamolu a kodeinu může snížit potřebu nasazení NSAIDs při léčbě bolesti související s osteoartritidou.

(zza)

Zdroj: Vannacci A., Lombardi N., Simonetti M. et al. Regular use of acetaminophen or acetaminophen-codeine combinations and prescription of rescue therapy with non-steroidal anti-inflammatory drugs: a population-based study in primary care. Curr Med Res Opin 2017 Jun; 33 (6): 1141–1148.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,3/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jak zlepšit účinek paracetamolu?

Paracetamol je jedním z nejrozšířenějších analgetik. Používá se déle než půl století a je volně prodejný po celém světě díky své bezpečnosti, užívá-li se v terapeutických dávkách. Samotný paracetamol v obvyklé dávce (500 mg pro dosi per os) má však u dospělých často nedostatečný analgetický účinek.

Metamizol v analgetické terapii nádorových bolestí

Metamizol patří mezi nejčastěji užívaná neopioidní analgetika v Česku i dalších zemích. Studie publikovaná německými vědci na počátku roku 2017 se soustředila na jeho použití v analgetické terapii při zhoubném nádorovém bujení.

Kombinace paracetamolu s kodeinem snižuje pooperační bolest i potřebu záchranné medikace

Podle zjištěných údajů trpí 20−40 % pacientů po chirurgickém výkonu mírnou bolestí, 50−70 % pacientů uvádí bolesti silné. Účinná kontrola pooperační bolesti pomáhá odstranit komplikace a zlepšit výsledek zákroku.Všechny novinky