Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Analgesie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Lokální anestetika

Specializace: chirurgie všeobecná neurologie ortopedie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Analgesie

Vydáno: 16.3.2016

Lokální anestetika

Lokální anestezie je vyřazení vnímání veškerých podnětů v blízkosti místa aplikace lokálního anestetika nebo v úseku inervovaném určitým nervovým kmenem bez ovlivnění vědomí. Lokální anestetika ovlivňují sodíkové kanály, a tím přechodně blokují vznik a vedení vzruchu ve svalové a nervové tkáni. Vedou ke ztrátě funkce sympatiku, z čehož vyplývá ztráta citlivosti na bolest (analgezie), a ke ztrátě citlivosti na dotek, teplo a chlad (anestezie). Jejich působení je neselektivní, můžou tedy ovlivnit i jiné struktury (antiarytmické, bronchodilatační, spazmolytické působení). Přidání vazokonstrikční látky (adrenalinu) k lokálnímu anestetiku sníží jeho distribuci a také krvácivost. Délka působení anestetika závisí na jeho dávce, způsobu aplikace, prokrvení tkáně, jeho rozpustnosti v tucích a pH.

Lokální anestetika dělíme na přirozená a syntetická. Mezi syntetická patří estery a amidy. Estery jsou deriváty kyseliny paraaminobenzoové (prokain, kokain, tretrakain), které jsou metabolizovány v krvi a vylučovány ledvinami. Mají kratší účinek než amidy a častěji vyvolávají alergie včetně zkřížených reakcí mezi estery. Amidy jsou metabolizovány v játrech a vylučovány ledvinami. Jejich eliminace je protrahovanější a je třeba opatrnosti u pacientů s poškozením jater. Alergické reakce jsou u amidů výjimečné a neobjevuje se zkřížená reakce. Patří mezi ně lidokain s rychlým nástupem účinku (3 min) a střední dobou působení (90 min), vhodný pro všechny typy lokální anestezie (směs lidokainu a prilokainem se používá v topické anestezii na neporušené kůži), dále trimekain s delší dobou nástupu účinku (15 min) a střední dobou působení (90 min), který má větší antiarytmický účinek, bupivakain se střední dobou nástupu účinku (15 min) a delší dobou působení (2–12 hodin), který ovšem vykazuje nejvyšší kardiotoxicitu, a artikain s velmi rychlým nástupem účinku (2 min) a střední dobou působení (45 min), který výrazně ovlivňuje motoriku. Artikain je k dispozici také v kombinaci s adrenalinem (Supracain 4%).

Lokální anestezii dělíme na povrchovou topickou (sliznice, kůže), infiltrační (aplikace anestetika do místa zákroku), obvodovou (po obvodu ložiska), tumescenční (velkoplošná infiltrační anestezie) a svodnou, kdy se menší množství anestetika aplikuje do oblasti výstupu nebo průběhu senzitivních nervových větví mimo místo výkonu.

Kontraindikace zahrnují periferní cévní onemocnění, glaukom, hypertyreózu, hypertenzi, kardiovaskulární insuficienci, graviditu, léčbu inhibitory MOA, podávání tricyklických antidepresiv, digitalisu, propranololu, fenothiazinů a amfetaminu, dále alergii na účinnou nebo pomocnou látku, odmítnutí anestezie nebo nespolupráci pacienta, infekci v místě vpichu, celkovou infekci, poruchu hemokoagulace a hypovolemii a také nešetrnost operatéra.

Nežádoucí účinky můžou být místní: bolestivost nebo pálení při aplikaci, vznik hematomů, poškození nervu, nebo celkové: alergická reakce, toxická reakce, psychogenní reakce, adrenergní účinky adrenalinu a kardiotoxicita. Premedikace není u drobných zákroků nutná, u úzkostných pacientů lze podat 10 mg diazepamu.

(zza)

Zdroj: Růžičková Jarešová L. Lokální anestezie, její typy, užívaná anestetika. Dermatol Prax. 2012; 6 (2): 100–101.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 18x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Bezpečnost nesteroidních antirevmatik v léčbě bolesti u osteoartrózy

V léčbě bolesti u osteoartrózy by mohla být výhodnější ta nesteroidní antirevmatika, která nemají nepříznivý vliv na metabolismus chondrocytů. Takovými přípravky můžou být kyselina tiaprofenová, diklofenak, oxikamy a koxiny.

Po velké urologické operaci je výhodnější epidurální analgezie s kombinací trimecain/morfin než bupivacain/fentanyl

Kombinace epidurálně podaného trimekainu s morfinem po velké urologické operaci zajišťuje lepší analgetický účinek s menším výskytem vedlejších účinků než epidurálně podaný bupivakain s fentanylem.

Kombinace paracetamolu s kodeinem je účinná a bezpečná v léčbě bolesti různého původu

Přehled publikovaných studií dokládá účinnost kombinace paracetamol/kodein v léčbě bolesti různého původu. Tato analgetická kombinace je minimálně stejně účinná jako NSAID s výhodou lepšího bezpečnostního profilu. Nejlepších výsledků bylo s kombinací paracetamol/kodein dosaženo v léčbě pooperační bolesti.Všechny novinky