Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Analgesie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kombinace meloxikam + pregebalin účinně tlumí bolest u oasteoartritidy kolene

Specializace: chirurgie všeobecná neurologie ortopedie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Analgesie

Vydáno: 23.3.2016

Kombinace meloxikam + pregebalin účinně tlumí bolest u oasteoartritidy kolene

Kombinace meloxikamu a pregabalinu prokázala účinnost při zmírnění bolesti u pacientů s osteoartritidou kolene. Větší účinnost kombinované léčby v porovnání s monoterapií každým z přípravků naznačuje kombinaci zánětlivé a neuropatické bolesti u oasteoartritidy.

Bolest u oasteoartritidy je považována za převážně zánětlivou. Experimentální studie ovšem ukázaly významné poškození senzitivních nervových vláken inervujících kolenní kloub potkanů s oasteoartritidou, což svědčí pro neuropatickou bolest. Cílem práce japonských autorů publikované v roce 2013 bylo posoudit účinnost pregabalinu jako léku určeného k terapii neuropatické bolesti v léčbě oasteoartritidy.

Do své randomizované prospektivní studie zařadili 89 pacientů s oasteoartritidou kolene. Pacienti byli rozděleni do 3 skupin, ve kterých byl po dobu 4 týdnů podáván buď meloxikam, nebo pregabalin, nebo kombinace obou léků. Intenzita bolesti byla hodnocena podle vizuální analogové stupnice (VAS) a podle specifického skóre Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC).

Před zahájením léčby nebyly mezi skupinami rozdíly ve skóre bolesti dle VAS ani dle WOMAC. Ve skupině s kombinací pregabalin + meloxikam bylo zjištěno významně větší zmírnění bolesti dle VAS po 1, 2 a 4 týdnech a dle WOMAC po 4 týdnech než u každé skupiny s monoterapií (p < 0,05).

Autoři došli k závěru, že kombinace meloxikam + pregabalin je vhodnou terapeutickou strategií v léčbě bolesti u pacientů s oasteoartritidou. Tyto výsledky odpovídají koncepci kombinované bolesti u oasteoartritidy zahrnující zánětlivou a neuropatickou komponentu.

(zza)

Zdroj: Ohtori S., Inoue G., Orita S., et al. Efficacy of combination of meloxicam and pregabalin for pain in knee osteoarthritis. Yonsei Med J. 2013 Sep; 54 (5): 1253–1258.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Lokální anestetika

Lokální anestezie je vyřazení vnímání veškerých podnětů v blízkosti místa aplikace lokálního anestetika nebo v úseku inervovaném určitým nervovým kmenem bez ovlivnění vědomí. Lokální anestetika ovlivňují sodíkové kanály, a tím přechodně blokují vznik a vedení vzruchu ve svalové a nervové tkáni. Vedou ke ztrátě funkce sympatiku, z čehož vyplývá ztráta citlivosti na bolest (analgezie), a ke ztrátě citlivosti na dotek, teplo a chlad (anestezie).

Bezpečnost nesteroidních antirevmatik v léčbě bolesti u osteoartrózy

V léčbě bolesti u osteoartrózy by mohla být výhodnější ta nesteroidní antirevmatika, která nemají nepříznivý vliv na metabolismus chondrocytů. Takovými přípravky můžou být kyselina tiaprofenová, diklofenak, oxikamy a koxiny.

Po velké urologické operaci je výhodnější epidurální analgezie s kombinací trimecain/morfin než bupivacain/fentanyl

Kombinace epidurálně podaného trimekainu s morfinem po velké urologické operaci zajišťuje lepší analgetický účinek s menším výskytem vedlejších účinků než epidurálně podaný bupivakain s fentanylem.Všechny novinky