Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Anafylaxe: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Mýty spojené s užíváním autoinjektoru s adrenalinem

Specializace: alergologie a imunologie anesteziologie a resuscitace intenzivní medicína pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé urgentní medicína
Téma: Anafylaxe

Vydáno: 27.3.2015

Mýty spojené s užíváním autoinjektoru s adrenalinem

Ve svém krátkém komentáři ke článku The TEN Study: The Time Epinephrine Needs to Reach Muscle publikovaném v časopise Annals v roce 2011 uvádí profesor Phillip Lieberman z University of Tennessee v Memphisu zajímavá fakta týkající se autoinjektoru s adrenalinem, který byl do klinické praxe zaveden s cílem zvládnout těžkou alergickou reakci již v terénu, tedy ještě před příjezdem zdravotníka. Původní článek byl zaměřen zejména na čas spojený s efektivním podáním adrenalinu při použití autoinjektoru.

Za zásadní považuje autor fakt, že doba nezbytná pro podání celé dávky adrenalinu z autoinjektoru (počítání do 10 při držení autoinjektoru ve stehenním svalu, tedy pravidlo 10 sekund), která je doporučovaná v letácích dostupných pacientům, je mylná. Plná dávka adrenalinu je ve většině případů podaná během 3 sekund.

Dalším vlivným mýtem se mohly stát také domněnky o tom, že délka jehly autoinjektoru může být nedostatečná k dosažení musculus vagus lateralis, a že tedy může dojít při aplikaci k situaci, kdy není plná dávka adrenalinu podaná intramuskulárně. Dle autora komentáře je nutné zdůraznit, že konec jehly není definitivní hloubkou, kterou může injekce dosáhnout. Adrenalin je totiž autoinjektorem podáván pod tlakem (průměrně 14,6 mmHg), který umožňuje dostatečné dosažení plného vstřebání svalem i přesto, že délka jehly nemusí být k dosažení svalu dostatečná.

Jak původní studie, tak také komentář k ní ukazují, že stále ještě existují mýty spojené s autoinjektory adrenalinu. Není však pochyb o tom, že jejich uvedení do reální praxe přineslo nesmírný benefit pro pacienty ohrožené těžkými alergickými reakcemi.

(eza)

Zdroje: 1. Lieberman P. The 10-second rule and other myths about epinephrine and autoinjectors. Ann Allergy Asthma Imm 2011 Sep; 107 (3): 189–90. doi: 10.1016/j.anai.2011.07.007; 2. Baker T. W. The TEN study: time epinephrine needs to reach muscle. Ann Allergy Asthma Immunol 2011 Sep; 107 (3): 235–8. doi: 10.1016/j.anai.2011.06.001

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky