Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Anafylaxe: Novinky
Videorozhovor
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Léčba EpiPenem

Specializace: alergologie a imunologie anesteziologie a resuscitace intenzivní medicína pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost praktické lékařství pro dospělé urgentní medicína
Téma: Anafylaxe

Vydáno: 29.4.2015

Léčba EpiPenem

Anafylaktický šok je život ohrožující stav a pro pacienta je nezbytné vždy mít sebou nezbytnou první pomoc v podobě autoinjektoru EpiPen.

Lék EpiPen je indikován k akutní léčbě anafylaktického šoku nebo alergické reakce způsobené hmyzím bodnutím nebo kousnutím, potravinami či léky. Jedná se o sterilní roztok v předplněném peru a obsahuje jako účinnou látku adrenalin (synonymum epinefrin), který je endogenní katecholamin s kombinovanou α- a β-sympatomimetickou aktivitou. Jedná se o hormon a neuromediátor produkovaný dření nadledvin a působící na adrenergní receptory.

Anafylaxi je možno podle definice Světové alergologické organizace (WAO) definovat jako těžkou, život ohrožující generalizovanou nebo systémovou hypersenzitivní reakci. Podstatou anafylaxe je uvolnění mediátorů imunologickou (zprostředkovanou protilátkami IgE či jinými imunologickými mechanismy, jako IgG či imunokomplexy) nebo neimunologickou cestou. Způsob léčby i klinické příznaky jsou nicméně stejné v obou případech. Nejčastější příčinou anafylaxe jsou potraviny (ořechy, korýši, vejce, mléko), dále léky (beta-laktamová antibiotika, kyselina acetylsalicylová, nesteroidní antirevmatika a inhibitory enzymu konvertujícího angiotensin), hmyzí jedy, latex a řada dalších faktorů. K příznakům anafylaxe patří zarudnutí, svědění, kopřivka, angioedém, postižení horních a dolních cest dýchacích s dušením, závrať nebo synkopa s hypotenzí či bez hypotenze a žaludeční příznaky (nevolnost, zvracení, křeče a průjem).  

Aplikace adrenalinu je v léčbě anafylaktické šoku na prvním místě. K dalším lékům patří antihistaminika a kortikosteroidy ve formě injekcí, podání kyslíku, bronchodilatancia, antikonvulziva a další. Pacienti s pozitivní anamnézou anafylaxe či v riziku jejího rozvoje obvykle u sebe mají injekční autoinjektor (nejčastěji EpiPen), dále kortikosteroid, perorální antihistaminikum a inhalační kortikosteroid. Adrenalin má v případě aplikace alfa-adrenergní vazokonstrikční účinek, čímž tlumí periferní vazodilataci (jež je příčinou rozvoje hypotenze při anafylaxi) a potlačuje průběh erytému, angioedému či kopřivky. V místě vpichu také minimalizuje absorpci antigenu, zejména po bodnutí hmyzem. Jeho stimulační působení na beta1-receptory má pozitivně inotropní, dromotropní, chronotropní, proarytmický a koronodilatační účinek, kdežto stimulační působení na beta2-receptory má periferně vazodilatační a bronchodilatační účinek. Rovněž beta-adrenergní působení zabraňuje uvolňování mediátorů ze žírných buněk a bazofilů.

EpiPen je autoinjektor, tedy adrenalinová stříkačka, kterou může jednoduše aplikovat i laik. Je určena pro dospělé a děti nad 30 kg váhy. V případě potřeby se autoinjektor odjistí a přiloží v pravém úhlu ke střední boční části stehna a přitlačí se ke končetině. Aplikace se pozná podle charakteristického cvaknutí. Pak je třeba ještě autoinjektor podržet deset až patnáct vteřin v místě vpichu, aby adrenalin mohl proniknout do svalu. Po vynětí je třeba místo masírovat. Účinek adrenalinu je velmi spolehlivý, není však stoprocentní. Negativně může působit příliš rychlý nástup šoku, prodleva při použití léků, nemožnost užití autoinjektoru, strach z jeho použití či neznalost, jak s ním zacházet. Vzhledem k tomu, že pacient má EpiPen doma delší dobu, je nutno také pravidelně kontrolovat, aby nebyl prošlý, což může být velmi nebezpečné, a rovněž je třeba ho skladovat za správných podmínek.

(TDA)

Zdroj: Petrů V. et al. Adrenalin – lék první volby v léčbě anafylaxe. Alergie 1/2009: 39–44

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky