Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Alzheimer a Kognitiva: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

V ústech rozpustné lékové formy rozšiřují možnosti perorálního podávání léků

Specializace: geriatrie a gerontologie neurologie psychiatrie
Téma: Alzheimer a Kognitiva

Vydáno: 6.4.2015

V ústech rozpustné lékové formy rozšiřují možnosti perorálního podávání léků

Perorální cesta podávání léků je stále nejoblíbenější, a to díky snadnému užívání, absenci bolesti, své víceúčelovosti a v neposlední řadě i compliance pacientů. Důvodem jejího širokého používání jsou i nižší náklady na výrobu, která nevyžaduje sterilní podmínky. Na přelomu tisíciletí se proto objevilo několik nových technologií, které rozšiřují možnosti perorálního podávání léků prostřednictvím úpravy fyzikálně-chemických a farmakokinetických vlastností léků. Příkladem jsou v ústech rozpustné lékové formy.

Pevné perorální lékové formy, které se rychle rozpadají nebo rozpouštějí v ústní dutině a vedou k vytvoření roztoku nebo suspenze a umožňují polknutí bez zapití tekutinou, jsou známy jako orodisperzní formy. Výhodné jsou zejména u osob se zhoršenou schopností polykání a u pacientů, kteří často cestují, a mohou tak mít ztížený přístup k tekutině na zapití. Ve studii zahrnující 1576 osob uvedlo obtíže při polykání tablet 26 % účastníků. Nejčastějšími důvody obtížného polykání jsou velikost tablety, její povrch, tvar a chuť. Zhruba třetina obecné populace trpí podle odhadů dysfagií, přičemž více jsou postiženy vyšší věkové skupiny. Výskyt dysfagie je o dalších 30–40 % vyšší u starších pacientů žijících v ústavech a o 18–22 % vyšší v zařízeních s dlouhodobou péčí. Dysfagie postihuje především osoby po cévní mozkové příhodě, s Parkinsonovou chorobou a dalšími neurologickými poruchami, s AIDS, po thyreoidektomii a při radioterapii maligních nádorů hlavy a krku.

Orodisperzní lékové formy umožňují snadné užívání osobám s obtížným polykáním, osobám, které polykání tablet odmítají (děti, geriatričtí a psychiatričtí pacienti), ale i pacientům s omezením příjmu tekutin (renální selhání, léčba enurézy/nykturie). Tato léková forma zajišťuje také rychlejší absorpci aktivní látky a zvyšuje spokojenost a compliance pacientů.

(zza)

Zdroj: Sastry S. V., Nyshadham J. R., Fix J. A. Recent technological advances in oral drug delivery – a review. Pharm Sci Technolo Today. 2000; 3 (4): 138–145.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pro hodnocení testu hodin v diagnostice degenerativních demencí je nejvhodnější Hendriksenova a Shulmanova škála

Při posouzení použití tří škál hodnocení testu hodin v diagnostice demencí došli čeští autoři k závěru, že nejvýhodnější je škála dle Hendriksena, výhodná je také škála dle Shulmana a nejméně výhodná je Sunderlandova škála. Tento jednoduchý test lze využít při vyhledávání pacientů s Alzheimerovou chorobou i v primární péči.

Diagnostika a léčba pacientů s kognitivními poruchami má v české ambulantní praxi stále své nedostatky

Průzkum provedený v roce 2011 u 150 českých ambulantních neurologů, psychiatrů a geriatrů ukázal, že léčba kognitivních poruch (KP) je pro ně spíše okrajovou záležitostí a polovina z nich by uvítala možnost odesílat tyto pacienty na specializovaná pracoviště.Všechny novinky