Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Alzheimer a Kognitiva: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Memantin u pacientů s Alzheimerovou chorobou léčených inhibitory cholinesterázy: nové analýzy účinnosti a bezpečnosti kombinované léčby

Specializace: geriatrie a gerontologie neurologie psychiatrie
Téma: Alzheimer a Kognitiva

Vydáno: 29.6.2015

Memantin u pacientů s Alzheimerovou chorobou léčených inhibitory cholinesterázy: nové analýzy účinnosti a bezpečnosti kombinované léčby

Cílem této studie bylo srovnání účinnosti kombinované terapie memantinem a různými léčivy ze skupiny inhibitorů cholinesterázy u pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Pacienti v rámci studie užívali memantin v kombinaci s donepezilem (n = 63) nebo galantaminem (n = 53), zvlášť byla hodnocena skupina pacientů starších 75 let. Pacienti nejprve užívali 6 měsíců pouze inhibitory cholinesterázy, poté byl do terapie přidán memantin. Hodnocení probíhalo každé tři měsíce, tedy při vstupu do studie a po 3, 6 a 12 měsících (celkem 18 měsíců). K hodnocení bylo použito několik skórovacích systémů demence.

Přidání mematinu vedlo ke stabilizaci výsledků MMSE (Mini-Mental State Examination) a HDRS (Hasegawa Demention Rating Scale) v hodnocení po 6 měsících podávání memantinu, nicméně po 12 měsících jeho užívání došlo k poklesu v obou hodnocených podskupinách. Afektivní funkce byly dobře zachovány i rok po přidání memantinu s výjimkou hodnocení apatie ve skupině s galantaminem. Kombinace donepezilu plus memantinu dosahovala v hodnocení apatie lepších výsledků u starších pacientů s Alzheimerovou chorobou, kombinace galantaminu s memantinem zase lépe ovlivňovala kognitivní funkce.

Přidání memantinu k terapii inhibitory cholinesterázy vedlo ke stabilizaci výsledků kognitivních testů na 6 měsíců, afektivní funkce zůstaly ve skupině léčené memantinem/donepezilem zachovány dokonce 12 měsíců. 

(tda)

Zdroj: Matsuzono K., Hishikawa N., Ohta Y., Yamashita T., Deguchi K., Nakano Y., Abe K. Combination Therapy of Cholinesterase Inhibitor (Donepezil or Galantamine) plus Memantine in the Okayama Memantine Study. Alzheimers Dis. 1/2015: 771–80.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Memantin při léčbě různých forem demence

Alzheimerova choroba, vaskulární demence a smíšená demence jsou tři nejčastější formy kognitivního postižení postihující starší pacienty. Při jejich vzniku hraje roli stimulační aktivita glutamátu jako neurotrasmiteru na tzv. NMDA receptorech.

Donepezil snižuje rychlost atrofie hipokampu v prodromální fázi Alzheimerovy choroby

Studie francouzských autorů popisuje vliv donepezilu na snížení rychlosti atrofie hipokampu v prodromální fázi Alzheimerovy nemoci. V této fázi onemocnění se sice ještě zřetelně neprojevují klinické příznaky nemoci, ale už dochází ke změnám v mozkové tkáni.

Donepezil zmírňuje neuropsychiatrické příznaky u Alzheimerovy choroby

Inhibitor cholinesterázy – donepezil – prokázal již v roce 2004 významnou účinnost při zmírnění neuropsychiatrických příznaků u pacientů s mírnou až středně závažnou Alzheimerovou chorobou (ACh). Až 90 % pacientů s ACh trpí halucinacemi, bludy, motorickým neklidem či poruchami nálady.Všechny novinky