Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Aktuální číslo
Archiv čísel
Informace o časopisu
Redakční rada
Redakce
Předplatné
Pokyny pro autory
Kontakt

OPERAČNÍ LÉČBA HLUBOKÝCH POPÁLENIN METODOU MEEK MIKROGRAFTINGU V POPÁLENINOVÉM CENTRU FN OSTRAVA

Autoři: Klosová H.1,2, Němečková Crkvenjaš Z.1,2, Štětinský J.1

Autoři - působiště: 1Burn Centre, University Hospital Ostrava, Ostrava-Poruba, Czech Republic, 2Faculty of Medicine, University of Ostrava, Ostrava-Zábřeh, Czech Republic

Článek: ACTA CHIRURGIAE PLASTICAE, 59, 1, 2017, pp. 11-17
Počet zobrazení článku: 132x

Specializace: chirurgie plastická ortopedie popáleninová medicína traumatologie
uzamčeno uzamčeno

OPERAČNÍ LÉČBA HLUBOKÝCH POPÁLENIN METODOU MEEK MIKROGRAFTINGU V POPÁLENINOVÉM CENTRU FN OSTRAVA

Souhrn

Východiska:
Předpokladem úspěšné léčby rozsáhlého popáleninového úrazu je časná nekrektomie a kožní autotransplantace, limitujícím faktorem je nedostatek odběrových ploch. Možným řešením se jeví metoda Meek mikrograftingu, kterou v roce 1958 publikoval americký lékař C. P. Meek. Kožní štěpy jsou prokrájeny na mikrografty a expandovány v poměru 1:3, 1:4, 1:6 nebo 1:9. I při malém rozsahu odběrových ploch je tak možné transplantovat rozsáhlé plochy po nekrektomii.

Materiál a metody:
Meek mikrografting byl na Popáleninovém centru FN Ostrava poprvé použit v roce 2013. Dosud jsme takto provedli 14 operací u 4 pacientů s rozsáhlým popáleninovým traumatem. Pooperačně bylo sledováno přihojení mikrograftů, rychlost hojení a následné jizvení se zaměřením na vznik jizevnatých kontraktur.

Výsledky:
Průměrná úspěšnost zhojení ploch transplantovaných mikrografty byla 86,5 %. Nejlépe se hojily plochy transplantované odloženě po nekrektomii. K rozvoji jizevnaté hypertrofie došlo na plochách transplantovaných mikrografty i meshovanými štěpy. V oblastech mikrograftingu nedošlo ke vzniku jizevnatých kontraktur s nutností operačního řešení. U jednoho pacienta bylo nutné operační uvolnění jizevnatých kontraktur v oblasti transplantace meshovanými štěpy.

Diskuse:
Meek mikrografting osvědčil svoje výhody. K přípravě mikrograftů lze využít i velmi malé kožní štěpy, u nichž je meshování nemožné. Při expanzi meshovaných štěpů 1:3 a vyšší je tyto třeba krýt xenotransplantáty či allotransplantáty. U mikrograftů není sandwichové krytí dle našich zkušeností nutné ani při expanzi 1:6. V oblastech mikrograftingu nedošlo ke vzniku závažných jizevnatých kontraktur, lze spekulovat o možné menší rizikovosti Meek mikrograftů oproti meshovaným štěpům. Nevýhodou meek mikrograftingu je vyšší ekonomická náročnost.

Závěr:
Meek mikrografting potvrdil svoji efektivitu pro operační léčbu hlubokých popálenin u rozsáhlých termických úrazů spojených s nedostatkem odběrových ploch.


 
předchozí článek  
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 
 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,2/5, hodnoceno 11x
 
 

Kreditovaný kurz

 

Moderní léčba osteoporózy

Autor kurzu: MUDr. Dana Michalská
Kurz je ohodnocen 4 kredity ČLK

 
 
 
 
 
 
 
 

nejčtenější články