Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Acne vulgaris: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinnost kombinace klindamycinu a tretinoinu v porovnání s monoterapií klindamycinem při léčbě akné

Specializace: dermatologie gynekologie a porodnictví pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Acne vulgaris

Vydáno: 10.11.2015

Účinnost kombinace klindamycinu a tretinoinu v porovnání s monoterapií klindamycinem při léčbě akné

Acne vulgaris je chronické zánětlivé onemocnění pilosebaceózní jednotky (mazových žláz a vlasových folikulů). Postihuje bez rozdílu všechny rasy. V jeho patogenezi hrají roli hormonálně podmíněná hyperprodukce mazu (seborea), retence sekretu, imunologické procesy a také kolonizace kůže bakterií Propionibacterium acnes. Bakterie při přemnožení produkují chemotaktické faktory a vyvolávají vznik zánětu. Účast bakterií v patogenezi onemocnění umožňuje uplatnit v rámci lokální terapie léčbu antibiotiky. Roli hrají také genetické faktory.

Postiženi bývají především adolescenti, ale nemoc se může objevit také v dospělosti. Na kůži v průběhu onemocnění vznikají nezánětlivé komedony nebo zánětlivé papuly a pustuly. Může docházet k hojení jizvou a k zanechání trvalých následků. Akné se objevuje u všech šesti typů pokožky dle Fitzpatrickovy škály, u tmavších typů hrozí riziko vzniku pozánětlivých hypo- či hyperpigmentací. 

V roce 2011 byly publikovány výsledky randomizované dvojitě zaslepené multicentrické studie, která byla zaměřena na porovnání účinnosti kombinace 1,2% klindamycin-fosfátu a 0,025% tretinoinu s monoterapií 1,2% klindamycin-fosfátem. Do studie bylo zapojeno 2010 osob se středně závažnou až závažnou akné. Pacienti byli rozděleni do dvou ekvivalentních skupin tak, aby v každé skupině byl dostatečný počet zástupců jednotlivých fototypů. První skupina byla léčena kombinovanou terapií, druhá skupina pouze antibiotickou monoterapií. Léčba trvala 12 týdnů. Bylo zjištěno, že k výraznému zlepšení stavu pokožky došlo u 37,8 % pacientů léčených kombinací klindamycinu a tretinoinu, zatímco ve skupině léčené pouze antibiotikem došlo ke zlepšení u 31,7 % pacientů (p = 0,002). Nebyl zaznamenán rozdíl v účinnosti léčby mezi jednotlivými fototypy dle Fitzpatrickovy škály.  

Shrnutí a závěr

Použití kombinace klindamycinu a tretinoinu se ukázalo být účinnější než užití samotného klindamycinu. Ke zlepšení došlo u pacientů všech šesti typů Fitzpatrickovy škály. Oba druhy terapie byly velmi dobře tolerovány a nebyl prokázán výskyt hypopigmentací ani hyperpigmentací.

 (idav)

Zdroj: Schmidt N., Gans E. H. Clindamycin 1,2% Tretinoin 0,025% gel versus clindamycin gel treatment in acne patients. A focus on Fitzpatrick skin types. J Clin Aesthet Dermatol 2011; 4 (6): 31–40.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost a bezpečnost léčby akné kombinací klindamycinu a tretinoinu: poolovaná analýza tří randomizovaných studií

Poolovaná analýza tří randomizovaných klinických studií potvrdila superioritu kombinační léčby acne vulgaris kombinací klindamycinu s tretinoinem oproti monoterapii při shodném bezpečnostním profilu.

Acne vulgaris - problém pro dermatology i gynekology

S kožními projevy onemocnění acne vulgaris se ve svých ordinacích patrně setkávají stejně často dermatologové jako gynekologové. Gynekologové zejména v souvislosti s nasazováním hormonální antikoncepce. Téměř každá mladá žena žádající o předepsání antikoncepce zařazuje požadavek pozitivního vlivu kontracepce na kvalitu pleti když ne na první místo, pak určitě mezi vlivy nejdůležitější.

Nová fixní kombinace pro léčbu akné – 1,2% klindamycinfosfát a 0,025% tretinoin

Tato nová fixní kombinace je chytrým spojením dvou látek, jejichž účinek se navzájem potencuje. Podle aktuálních doporučení se má stát první volbou pro léčbu téměř všech pacientů. Klindamycin 1 % / tretinoin 0,025 % (Clin-RA) je nová fixní kombinace léčiv, která byla v Evropě schválena pro topickou léčbu akné, pokud jsou přítomny komedony, papuly a pustuly u pacientů starších 11 let.Všechny novinky