Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Acne vulgaris: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Gel s klindamycinem/tretinoinem a fotosenzitivita? Bez obav

Specializace: dermatologie gynekologie a porodnictví pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Acne vulgaris

Vydáno: 7.10.2016

Gel s klindamycinem/tretinoinem a fotosenzitivita? Bez obav

Topicky aplikované léčivé přípravky, které absorbují světlo o vlnové délce v rozmezí 290−700 nm, by podle platných doporučení měly být testovány, zda nezpůsobují fotosenzitivitu. Obzvláště tehdy, mají-li být aplikovány na místa, která jsou vystavována slunečnímu záření.

Takovéto testování podstoupil i gel obsahující fixní kombinaci 1,2 % klindamycin-fosfátu a 0,025% tretinoinu určený k léčbě akné. Prověřen byl jeho účinek fototoxický i fotoalergenní.

  • Studie 1 (fototoxicita) probíhala tak, že účastníkům byly na 24 hodin nalepeny tři náplasti: jedna s testovaným gelem, jedna s jeho vehikulem a jedna čistá. Po odstranění náplastí byla tato místa ozářena, případně byl pacient ponechán jako neosvícená kontrola.
  • Studie 2 (fotoalergennost) zkoumala efekt opakované expozice přípravku. Zahrnovala indukční periodu − 6 cyklů aplikace přípravku na stejná místa, vždy na 24 hodin. Po aplikaci následovalo ozáření a odpočinkové období (10−17 dní).

V obou studiích byly zánětlivé a jiné kožní účinky hodnoceny 1, 24, 48 a 72 hodin po odstranění náplastí. Ve studii číslo 1 nikdo nezaznamenal fototoxické účinky. Ve studii číslo 2 měl jeden účastník difuzní erytém a iritaci míst, na která byl aplikován testovaný gel a vehikulum. Ostatní účastníci většinou neměli žádnou zánětlivou reakci. To vedlo k závěru, že gel s klindamycinem a tretinoinem má příznivý bezpečnostní profil, pokud jde o ozáření UV paprsky a viditelným světlem, nízkou fototoxicitu i fotoalergennost.

Výrobce přesto doporučuje omezit expozici slunečnímu záření na nejnižší možnou míru a používat přípravky na opalování s SPF nejméně 30 a vhodné ochranné oblečení. Během léčby se nemají používat horská slunce ani solária a pacienti se spáleninami od slunce nemají tento přípravek aplikovat, dokud nedojde k úzdravě.

(pez)

Zdroj: Murray J., Potts A. The phototoxic and photoallergy potential of clindamycin phosphate 1.2%/ tretinoin 0.025% gel for facial acne: results of two single-center, evaluator-blinded, randomized, vehicle-controlled phase 1 studies in healthy volunteers. J Drugs Dermatol 2014 Jan; 13 (1): 16−22.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kombinace klindamycinu s tretinoinem by mohla pomoci v léčbě erytematoteleangiektatické formy acne rosacea

Acne rosacea je chronické kožní onemocnění postihující přibližně 10 % osob spíše bledší pleti. Obvykle se omezuje na pokožku obličeje. Jeho klinické projevy mohou zahrnovat erytém, teleangiektazie, papuly, pustuly, edém, léze v oblasti očí a rinofymu. Řada těchto klinických projevů se podobá acne vulgaris, proto autoři studie předpokládali, že by v léčbě acne rosacea mohla nalézt uplatnění i kombinace klindamycinu s tretinoinem.

Acne vulgaris – nová možnost lokální léčby

Acne vulgaris je velice častá chronická zánětlivá kožní choroba, která výrazně ovlivňuje psychiku nemocných. Postihuje ženy a muže všech věkových kategorií, zvláště mladé pubertální jedince. Projevy se mohou manifestovat v obličeji, na ramenou, hrudníku a v horní polovině zad. V terapii se snažíme najít co nejúčinnější postup.

Fixní kombinace klindamycin/tretinoin – nová možnost v léčbě akné

Akné je polymorfní zánětlivá choroba pilosebaceózní jednotky. Hlavní etiopatogenetické faktory vzniku akné jsou: hyperseborea, hyperkeratóza v pilosebaceózních folikulech, zmnožení bakterie Propionibacterium acnes a zánět. Cílem léčby akné je kauzální postižení co nejvíce těchto faktorů. K nejčastěji užívaným lokálním lékům se řadí retinoidy, kyselina azelaová, antibiotika a benzoylperoxid. Retinoidy mají účinky především komedolytické, antikomedogenní a keratolytické, některé i protizánětlivé. Lokální antibiotika snižují počet Propionbacterium acnes a mají významný protizánětlivý efekt. 1% klindamycin / 0,025% tretinoin (Klin-RA) je fixní kombinace antibiotika s retinoidem pro léčbu akné, která obsahuje klindamycin spolu se solubilním a krystalickým retinoidem v patentovaném bezalkoholovém gelu na vodním základě. Účinné látky působí na tři ze čtyř etiopatogenetických faktorů akné. Lék proto redukuje zánětlivé i nezánětlivé morfy a má rychlý nástup účinku. Uvádíme kazuistiky dvou pacientů léčených výše uvedeným přípravkem. Oba pacienti byli do 3 měsíců výrazně zlepšeni až zhojeni. Tolerance přípravku byla vynikající.

Klíčová slova: akné, lokální léčba, tretinoin, klindamycin, kazuistikaVšechny novinky